Faydasını duyan ceviz kabuğunu asla çöpe atmıyor! İşte ceviz kabuğunun kullanım alanı ve faydası...

Faydasını duyan ceviz kabuğunu asla çöpe atmıyor! İşte ceviz kabuğunun kullanım alanı ve faydası...

Ceviz kabuklarının ne işe yaradığını öğrenince bundan sonra asla çöpe atmayacaksınız. İşte ceviz kabuğunun kullanım alanı ve faydaları...

 Ceviz gibi kabuğu da bir dizi önemli yarara sahiptir. Özellikle cevizin kabuğundan elde edilen ceviz kabuğu suyu genel sağlığımız üzerinde önemli bir rol oynayarak birçok soruna şifa olduğundan, doğal tedavi yöntemlerinde sıkça tercih edilir.

İŞTE CEVİZ KABUĞU SUYUNUN FAYDALARI

 • Ceviz kabuğu bağışıklık sisteminde düzenleyici bir rol oynar. Bağışıklık sistemine iyi gelen antioksidan içeriği ile kullanımı önerilmektedir.
 • Ciltte yaşlılığın etkilerini yavaşlatır ve onarıcı bir destek sağlar. B Vitamini içeriği zengin olan ceviz kabuğu stres seviyesini düşürme özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra içeriğindeki E vitamini ile birlikte serbest radikallere karşı mücadele eder. Bu da yaşlanmayı geciktirme üzerinde etkilidir.
 • Göz çevresindeki mor halkaların azalmasını sağlar. Ceviz suyu kabuğundan elde edilen suyu göz çevrenize sürdüğünüzde zaman içerisinde mor halkalarda azalma olduğunu göreceksiniz. Şişliklerinde inmesinde yardımcı olacaktır.
 • Saçtaki kepeği azalmasına yardımcı olur.
 • Kansere karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir.
 • Saç rengini dengeler.
 • Sindirim sistemine iyi gelir. Düzenli ve yeterli miktarda tüketimi ile kabızlık sorununa çare olur.

Ceviz Kabuğu Zararları

 • Ceviz kabuğunun faydaları kadar zararları da bulunabilir. Ceviz alerjisi olan kişilerin bu yüzden ceviz kabuğundan da uzak durması gerekir. Aksi halde deride kaşıntı, kızarıklık ya da şişkinliğin meydana gelmesi kaçınılmazdır.
 • Lif oranı çok yüksek olan ceviz kabuğundan elde edilen suyun fazla miktarda içilmesi ishal problemine yol açar.
 • Baş ağrısı yapabilir.
 • Hormonlar üzerinde etkili olabileceği için adet geciktirmeye ya da adet söktürmeye yol açabilir.
 • Mide hassasiyeti olan kişilerde mide yanması ve ağrısı ortaya çıkabilir.

g.webp

Ceviz Kabuğu Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Özellikle kış aylarında meydana gelen gribal enfeksiyonlar öksürük problemine yol açabilir. İlaç yerine doğal yollar ile öksürüğe çözüm bulmak isteyen kişiler ise ceviz kabuğu suyu tüketmeyi tercih edebilir. Bir miktar ceviz kabuğunu 2 bardak su ile kaynatarak kolayca ceviz kabuğu suyu elde edebilirsiniz. Kaynayıp soğuyan ceviz kabuğu suyunu arzuya göre bal ile de tüketebilirsiniz. Sabahları ve akşamları tok karnına tükettiğiniz ceviz kabuğu suyu öksürükten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Ceviz Kabuğu saçta ne işe yarar? 

Ceviz kabuğu saç için faydalıdır. Kepek problemine yüzde yüz çözüm olduğu bilinen ceviz kabuğunun saç derisini onardığı da bilinmektedir. Ceviz kabuklarını su ile kaynatıp soğuttuktan sonra günde iki kere saçınızı hazırladığınız su ile yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada en fazla iki kere yapmalısınız. Uygulamayı düzenli yapmanız takdirde kepeklerde azalma, saç beyazlamasında azalmanın yanı sıra dökülme ve saçın hızlı uzaması üzerindeki etkilerini de kısa sürede görebilirsiniz.