Her sofrada var ancak ömrü kısalttığı ortaya çıktı!

Her sofrada var ancak ömrü kısalttığı ortaya çıktı!

Sofraların vazgeçilmezi, yemeklere lezzet katmasıyla bilinen o gıdanın aslında sağlığa çok zararlı olduğu ve ömrü kısalttığı ortaya çıktı.

Tuz, vücudun sağlıklı fonksiyonları için hayati bir öneme sahip olan temel bir mineraldir. İnsan vücudu, tuz içinde bulunan sodyum ve klorür minerallerini düzenli bir şekilde almalıdır.

Sodyum, sinir iletimi ve vücuttaki sıvı dengesinin korunması gibi temel işlevlerde kritik rol oynayan bir kaynaktır.

Klorür ise vücuttaki asit-baz dengesini düzenler ve sindirim süreçlerine katkıda bulunur. Tuz, hücreler arası iletişimi destekler, kan basıncını düzenler ve elektrolit dengesini korur.

Ayrıca tuzun içerdiği sodyum, böbrek fonksiyonlarının sürdürülmesi için önemlidir. Tuz, vücutta su tutma yeteneği ile de bilinir ve hücrelerin genel sağlığını destekler.

Ancak aşırı miktarda tüketilen tuz, sağlığımız için ciddi tehlikeleri beraberinde getirir. İşte aşırı tuz tüketiminin ciddi etkileri...

FAZLA TUZ TÜKETMENİN ZARARLARI

HİPERTANSİYON HASTALARININ SAYISI ARTIYOR

Kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu tıbbi durum hipertansiyon olarak adlandırılıyor. Dünya çapında hipertansiyon hastalarının sayısı son dönemlerde giderek artıyor. Hipertansiyon hastalarının fazla tuz tüketmesi vücuttaki sıvı miktarının artmasına ve kan basıncının yükselmesine neden olabiliyor. Bu durum ciddi tansiyon sorunlarının yanı sıra birtakım kronik hastalıklara da zemin hazırlıyor.  

BESLENME TARZI BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Günümüzde birçok birey tuz miktarının yüksek olduğu fast food, hazır gıda ve işlenmiş gıdaları sıklıkla tercih ediyor. Bu tarz gıdaların tüketilmesi tuz miktarının yanı sıra içerisinde yer alan trans yağlar, korucuyu maddeler ve yüksek şeker miktarı açısından da oldukça zararlıdır. Ayrıca evde yemek yaparken de fazla tuz kullanmak sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu noktada tuz tüketimini azaltmak için evde yemek yaparken baharatlardan yararlanabilirsiniz.

  BÖBREK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Fazla tuz tüketimi böbrek sağlığını büyük ölçüde tehdit ediyor ve böbreklerin normal fonksiyonlarını bozabiliyor. Böbreklerin tuz düzenleme işlevi bozulduğunda veya işlevini tam manasıyla yerine getiremediği takdirde vücudun sıvı dengesinin bozulmasına zemin hazırlıyor. Bu durum böbreklerin işlevselliğini etkileyerek böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.  

KEMİK SAĞLIĞINA ZARAR VERİYOR

Tuz kullanım oranlarının artması kemik sağlığını da olumsuz etkileyebiliyor. Fazla tuz tüketimine bağlı olarak vücuttaki kalsiyum dengesi bozulabilir ve bu durum kemiklerin zayıflamasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla fazla tuz tüketen bireylerin osteoporoz gibi çeşitli kemik hastalıklarına yakalanması olasılığı artmaktadır.

MİDE VE BAĞIRSAK SORUNLARINA YOL AÇIYOR

Tuz tüketiminin artması mide ve bağırsak sağlığına da büyük ölçüde zarar verebilmektedir. Tuz tüketiminin artmasına bağlı olarak mide ve bağırsaklardaki asit miktarı artabilir ve bu durum mide yanması, reflü, huzursuz bağırsak sendromu ve buna benzer birçok sağlık probleminin yaşanmasına neden olabilmektedir. Özellikle kronik mide ve bağırsak sorunları yaşayan bireylerin tuz tüketimini minimuma indirmesi gerektiği uzmanlar tarafından öneriliyor.  

VÜCUT SIVI DENGESİNİ BOZUYOR

Dolaşım sistemi dahilinde vücudumuzda dolaşan sıvıların damar dışına çıkara doku veya cilt aralarındaki boşluklarda birikmesi su tutulması, halk arasındaki adıyla da ödem olarak adlandırılıyor. Fazla tuz tüketimi vücudun sıvı dengesini bozarak özellikle bacaklarda, ayaklarda ve ellerde ödem oluşmasına neden olabiliyor. Bu durum hareket kısıtlanmalarına ve birçok Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.