Her yemekte kullanılıyor... Ölüme davetiye!

Her yemekte kullanılıyor... Ölüme davetiye!

İnsan sağlığı ve sağlıklı beslenme ilgili birçok araştırma yapılıyor. Ancak buna rağmen yiyeceklerde kullanılan yağlar ölüme davetiye çıkarıyor.

Sağlıklı beslenme günümüzde birçok kişi tarafından araştırılan ve bir yaşam biçimi haline getirilmeye çalışılan bir konu olarak önümüze geliyor.

Sağlıklı beslenmek, fit ve formda kalmak, zayıf ve sağlıklı bir görünüme kavuşmak çağımızın en büyük sorunlarına karşı ulaşılmak istenen hususlar arasında yer alıyor.

healthy-diet.jpg

SAĞLIKLI BESLENMENİN ÖNEMİ

Ancak kimi zaman ise nefsimize yenik düşerek her türlü yiyecek ve içeceği tüketmekten geri durmuyoruz. Fakat bunu yaparken bir yandan ölüme davetiye çıkardığımızı da hatırlamak gerekir. 

İşte zehir saçan ve yavaş yavaş öldüren en zararlı yiyecekler:

324844-2200-1200x628.jpg

YAĞLARDAN UZAK DURUN

Yağlar insan vücudu ve organlar için büyük bir tehdit oluşturuyor. Özellikle işlenmiş yağlar insan sağlığına verdiği zararlarla biliniyor. Hemen hemen her yemekte kullandığımız sıvı yağlar veya tereyağlar kalp sorunu, obezite ve hatta kanser gibi sağlık sorunlarına ön ayak olabiliyor. 

healthiest-types-of-cooking-oil-1638907263.jpg

O nedenle en sağlıklı olarak uzmanların önerdiği zeytin yağları yemeklerde tüketilmelidir. Bu yağların miktarı ise minimumda tutulmalıdır. Hiçbir zaman yağların faydadan çok zararı olduğu unutulmamalıdır.

Üzüm çekirdeği, soya fasulyesi, kanola, pamuk tohumu, mısır ve bitkisel yağlar gibi işlenmiş yağlar genellikle insan sağlığına zararlıdır. Çünkü işleme sırasında yağları oksitleyen aşırı yüksek sıcaklıklara ulaşıyorlar.