İçtiğiniz çayın poşetini sakın atmayın! Öyle bir faydası var ki...

İçtiğiniz çayın poşetini sakın atmayın! Öyle bir faydası var ki...

Günümüzde çabuk tüketilen ürünler arasında milli sıcak içeceğimiz çay da var. Özellikle poşet çayın poşetinin büyük faydalarının olduğunu biliyor muydunuz?

Türk halkının belki de en çok tükettiği içecek çay. Evde en çok tüketilen içecek olan çayı, dışarı da çıksak ararız. Ancak dışarıda genelde çayı poşet şeklinde tüketiriz.

poset-caylar-ofix-blog-6.jpg

Poşet çayı içtikten sonra ise genellikle poşeti hemen çöp kutusuna atıyoruz ama bu aslında büyük bir israf. Kullanılmış çay poşetlerinin evde mucizevi faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

POŞET ÇAYIN FAYDALARI NELER?

Güneşten veya herhangi bir ısıdan cildinizde meydana gelen yanığı poşet çay yöntemiyle tedavi edebilirsiniz. Siyah çayın içerisinde yer alan tannik maddesinin asitli yanıkları iyileştirmede oldukça etkili olduğu söylenmektedir.

bardakposetcay3.png

BULAŞIK YIKARKEN

Mesela, kullanılmış bir poşet çayı bulaşıkları yıkarken rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çayın dezenfekte edici bir etkisi vardır ve bu, temizlik söz konusu olduğunda gerçekten faydalı olabileceği anlamına gelir. Bulaşıklarınız, özellikle de gerçekten kirli olanlar, çay yardımıyla tekrar parlak ve temiz hale gelebilir. Kirli bulaşıklarınızı lavaboya koyun, suyla doldurun ve üç kullanılmış çay poşeti ekleyin. Bunu bir gece bekletin ve ertesi sabah bulaşıklardaki tüm pisliği kolayca çıkarabileceksiniz. Fırçalamak zorunda bile kalmayacaksınız!

BİTKİLERİNİZ İÇİN KULLANMAKTAN ÇEKİNMEYİN

Bitkiler de biraz çaydan yararlanabilir. Çünkü çay, ev bitkilerini zararlı mantar ve küflerden koruyan bir özelliğe sahiptir. Biraz su kaynatın ve kullanılmış çay poşetini buna ekleyin. Bu çay suyunun tamamen soğumasını bekleyin ve ardından iç mekan bitkilerinizi sulamak için kullanın.

617a8ccb4e3fe10c58ebb743.webp

KOKU OLARAK KULLANIN

Çayın kötü kokuları maskeleme gücü vardır. Bu nedenle, kullanılmış çay poşetlerini kedinizin çöp kutusu veya çöp tenekesinin dibi gibi biraz koktuğunu düşündüğünüz yerlere koymak iyi bir fikirdir. Pis kokuların hızla emildiğini ve çevredeki alanın yeniden taze kokacağını fark edeceksiniz.