İnsanlar neden saç ektirir? Saç Ektirme araştırmasının sonuçları açıklandı!

İnsanlar neden saç ektirir? Saç Ektirme araştırmasının sonuçları açıklandı!

Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahisi Derneği'nin yaptığı "Neden saç ekimi yaptırıyorsunuz?" anketinin sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı...

Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahisi Derneği'nin yaptığı anketin sonuçlarına göre saç ekimi yaptıranların içinde önemli kısımı yüzde 87.3 oranla erkekler yer alıyor.

Dünyada Sağlık Turizmine katılan kişi sayısının günümüzde 10 milyon kişi olduğu, bu hizmetlerden sağlanan gelirin ise yaklaşık olarak 100 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. 2019 yılında dünya çapında 700 bin’den fazla saç ekimi uygulamasının yapıldığı, 2022 yılında ise hasta sayısının %7 artarak 2 milyonu aştığı düşünülüyor.

Peki insanlar neden saç ekimi yaptırıyor? Bu sorunun da cevabı yapılan anketle ortaya çıktı.  Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahisi Derneği (2022) tarafından yapılan anketin sonuçları yayınlandı. Ankete göre dünya çapında insanların %34,7'si kariyer nedenleriyle saç ekimi yaptırıyor. %37'si sosyal yaşamlarını iyileştirmek için saç ekimini tercih ediyor. Saç ekimi yaptıran hastaların %87,3'ü ise erkek.

“YÜKSEK SAĞLIK HİZMETLERİ KALİTESİNE SAHİBİZ”

2018 verilerine göre, küresel pazarda yaklaşık 5 milyar dolarlık bir hacme sahip olan saç ekim tedavisinde, günümüzde en büyük payı Türkiye’nin aldığını ifade eden Saç Ekim Uzmanı Fatma Dursun, “Türkiye’de sağlık kurumlarının uluslararası akreditasyona sahip olması tercih noktasında önemli bir etken ve sağlık hizmetlerinde maliyet avantajı var. Turistik olanakların yeterli düzeyde olması sebebiyle sağlık amaçlı turizm ile diğer turizm türleri birleşebiliyor. Yüksek sağlık hizmetleri kalitesine sahibiz. Sağlık teknolojilerinde güncel yaklaşımlar, hizmetler sunuluyor ve dört mevsim turizmin olması büyük avantaj sağlıyor” diye konuştu.

"SAĞLIK TURİZMİ HİZMETLERİ YILLAR İTİBARİYLE ARTIŞ GÖSTERİYOR"

Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ) 2022 yılı verilerini paylaşan Fatma Dursun, “Türkiye’nin Sağlık Turizmi hizmetleri yıllar itibariyle artış gösteriyor. Ülkemize gelen turistlerin genel ortalama harcamalarına bakıldığında 2021 verilerine göre 642 bin 444 kişinin sağlık hizmeti aldığı ve 1 milyar 48 milyon 549 bin dolar elde ettiği görülüyor. 2022’nin ilk çeyreğinde elde edilen gelir 332 milyon 212 bin dolar iken, 2022’nin ikinci çeyreğinde 436 milyon 212 bin dolar gelir Sağlık Turizminden elde edilmiş durumda” dedi.

“SAÇ EKİM TEDAVİSİNİN ANA MERKEZİ”

İstanbul’un saç ekiminde elde ettiği ün sebebiyle “Turkish Hairlines” takma adıyla anılır hale geldiğini belirten Saç Ekim Uzmanı Fatma Dursun, “İstanbul’da saç ekim tedavisi yaklaşık olarak 1 Milyar dolarlık bir endüstri haline gelmiş durumda. İzmir, Ankara, Bursa gibi diğer illerde de bu hizmetler verilmesine karşın İstanbul özellikle saç ekim tedavisinin ana merkezi olarak kabul ediliyor. Günümüzde on binlerce hasta farklı ülkelerden İstanbul’u ziyaret edip saç nakli gerçekleştiriyor. Fiyatların diğer ülkelere göre uygun olması ve doktorların yanısıra teknisyenlerin de oldukça yetenekli olması bu başarının arkasındaki nedenler arasında” şeklinde konuştu.

 Kaynak: medyatavacom