İstanbul Eczacı Odası'ndan 'stokçuluk' iddialarına sert tepki

İstanbul Eczacı Odası'ndan 'stokçuluk' iddialarına sert tepki

İstanbul Eczacı Odası 'eczacılar stokçuluk yapıyor' iddialarına yanıt verdi. Açıklamada "Eczacıları günah keçisi ilan etmek, yok ilaçların sorumlusu olarak göstermek sorunu çarpıtma anlayışıdır" dedi.

 İstanbul Eczacı Odası, Sağlık Bakanlığının İlaç Takip Sistemi kayıtları ile 261 eczanenin stok kayıtlarında uyumsuzluk tespit etmesinin ardından yazılı bir açıklama yayımlayarak 'eczacılar stokçuluk yapıyor' iddialarını yalanladı.

Euronews'in aktardığına göre; İstanbul Eczacı Odası açıklamada "Son günlerde bazı gazete, televizyon ve internet medyasına yansıyan haberlerde eczacıların ilaç stoğu yaptığı şeklinde mesnetsiz iddialar yer almaktadır" ifadelerine yer verdi. 

  İstanbul Eczacı Odası'nın açıklamaları şöyle:

"Son günlerde bazı gazete, televizyon ve internet medyasına yansıyan haberlerde eczacıların ilaç stoğu yaptığı şeklinde mesnetsiz iddialar yer almaktadır. Türkiye'nin dört bir yanında halk sağlığı için fedakarca hizmet veren eczacıları yaftalayan ve hedef gösteren bu yaklaşımı kınıyoruz. Bir kez daha vurgulamak istiyoruz: Eczanelerde bulunmayan ilaçların sorumlusu eczacılar değildir. Bulunmayan ilaçlar sorunu, her geçen gün halk sağlığını olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Hem biz eczacılar hem hastalarımız, "bulunmayan ilaçlar" sorununun doğrudan mağdurudur. 

 'SORUN BU YAKLAŞIMLA ÇÖZÜLMEZ'

Sağlık sisteminin ayrılmaz bir parçası olarak Türkiye'de 28 bini aşkın eczane hizmet vermektedir. Sağlık Bakanlığının İlaç Takip Sistemi kayıtları ile 261 eczanenin stok kayıtlarında uyumsuzluk yaşanmasının kamuoyuna "eczaneler stok yapıyor" şeklinde yansıtılması bir linç yaklaşımıdır. Eczacıları günah keçisi ilan etmek, yok ilaçların sorumlusu olarak göstermek sorunu çarpıtma anlayışıdır. Bulunmayan ilaçlar sorunu bu yaklaşımla çözülmez, çözülemez.

Tüm yetkilileri; bulunmayan ilaçlar sorunuyla ilgili teşhisi doğru koymaya, tedaviyi yanlış yerde aramamaya, eczacılarla vatandaşlarımızın karşı karşıya gelmesine neden olacak söylemlerden uzak durmaya davet ediyoruz."