İşte saatlerce tok tutan ve iştah kesen gıdalar!

İşte saatlerce tok tutan ve iştah kesen gıdalar!

Aşırı kilolardan kurtulmak için yeme alışkanlığını azaltmak isteyenlere özel iştah kesen besinler belli oldu.

Yeme alışkanlığı insan sağlığını doğrudan etkiliyor. Aşırı kiloya ve çeşitli hastalıklara bile yol açabilen yeme alışkanlığındaki bozukluklar telafisi olmayan yollara sizi sürükleyebilir. Peki, az yemek isteyenler için hangi besinler iştah kesicidir? İşte iştah kesen besinler ve nasıl tüketilmeleri gerektiği...

resized-dcc79-24191133elma.jpg

ELMA

Tüm elma çeşitleri aslında tokluk anlamında faydalıdırlar. Elmaların içinde çözünebilen lifler ve tokluk hissi yaratan “pektin hormonu” bulunur. Elmalar ayrıca glikoz dengenizi düzenler ve enerji seviyenizi de aynı zamanda yükseltirler.

9-9-11zon-936.webp

YUMURTA

Yapılan araştırmalar sabah kahvaltıda yenen bir yada iki adet yumurtanın aynı kaloriyi sağlayacak simit yenmesi durumuna göre çok daha uzun süre tok kalmanızı sağladığını gösterdi. Yumurta protein ağırlıklı olduğu için daha yavaş sindirilir ve vücudunuzda daha uzun süre tokluk hissi yaratır. Özellikle yumurtanın beyazının midedeki sindirim süresi oldukça uzundur. Bu da çok daha uzun süre midenin açlık sinyali göndermemesine yani tok kalmanıza neden olur.

yesil-cay-zayiflatir-mi.jpg

YEŞİL ÇAY

Eğer kahve içmeyi sevmiyorsanız sadece su içmek de istemiyorsanız sizin için en uygun seçenek sıcak yeni kaynamış suyun içine atacağınız yeşil çay ile yapacağınız içecek olacaktır. Yeşil çay hem iştahınızı azaltır hem de glikozun yağ hücreleri içine geçmesini önleyerek kan şekerini düşmesini önler. Eğer kan şekeriniz düşmezse siz de bu sayede açlık hissetmezsiniz.

avokado.webp

AVOKADO

İçeriği lifler ve kalp dostu olan tekli doymamış yağlar nedeniyle belirli bir seviyede tüketildiğinde avokado açlığınızı bastıracaktır. Bu küçük meyvedeki yağlar beyne midenin dolu olduğuna dair mesajlar gönderirler. Bu sayede de iştahınızı bastırabilirsiniz. Tabii yüksek kalorisi nedeniyle çok fazla avokado yememek gerekir.

zencefil-faydalari-cayindan-macununa-mucize-etkileri.jpg

ZENCEFİL

Zencefil köklerinin sindirime olan faydası çok uzun zamandır biliniyor. Bu nedenle insanlar yemeklerine birçok zaman zencefil karıştırırlar. Zencefil sindirim miktarını artırdığı için daha fazla enerji alınmasını sağlar ve açlığınızın daha geç ortaya çıkmasına neden olur.