Kaynananız çok kıskanacak! İşte evde taş gibi yoğurt yapmanın sırrı!

Kaynananız çok kıskanacak! İşte evde taş gibi yoğurt yapmanın sırrı!

Evde yoğurt nasıl mayalanır? Taş gibi yoğurt nasıl yapılır? Katı yoğurt yapmanın püf noktası nedir? işte en pratik ve lezzetli yoğurt mayalama yöntemi...

Sağlık açısından sayısız faydası olan ev yoğurdunun kıvamını tutturmak çok  kolay değil. Yoğurdun sertleşmesi, sulanmaması, ekşimemesi için dikkatli olmak şart. Aynı zamanda yoğurdun sulanmaması ve taş gibi sertleşmesi için yapılabilecek bir kaç tüyo da var. 

TAŞ GİBİ YOĞURT YAPMANIN PÜF NOKTASI

Yoğurt yapımı için gerekli malzemeler; 1,5 litre süt, 2 yemek kaşığı mayalık yoğurt.

Yoğurt yapımı; Sütü kaynatın ve ılınmaya bırakın. Ilınan sütün sıcaklığını ölçün. Eğer sütün içerisine küçük parmağınızın ucunu değdirdiğinizde, parmağınız yanmıyorsa ayarında demektir. Ne çok sıcak, ne de çok ılık olmalı. Ufak bir kase içerisinde, yoğurdu 2-3 kaşık ılık süt ile iyice ezin. Sütü saracağınız örtüleri yayın. Sütü ateşten alın ve mayasını yavaşça koyup, homojen bir şekilde dağılması için karıştırın. Ağzını sıkı bir şekilde kapatın ve kıpırdatmadan iyice sarın. 5-6 saat bekledikten sonra, buzdolabında dinlendirin. Afiyet olsun!

YOĞURDUN SULANMAMASI İÇİN NE YAPMAK GEREKİR? 

 

Gerekenden daha sıcak olan süt mayalanma aşamasında daha çok bularlaşmaya maruz kalacağından yoğurt sulu olacaktır. Yoğurt mayalarken ideal süt ısının 40 derece olması gerekir.

Aynı zamanda yoğurdun sulanmasını önleyen bir diğer detay da yoğurdun mayası süte katılırken yarım çay kaşığı tuzu mayaya ekleyip öyle süte karıştırın. Az miktarda da olsa tuz yoğurdun sertleşmesine yardımcı olacaktır.

Yoğurdun sertleşmesini sağlayan sulanmasını önleyen en önemli detay ise mayalama yapılacak kabın ağzının bir bez yada kağıt havlu ile kapalı olmasıdır. Mayayı süte ekledikten sonra kapak kapatmadan önce mutlaka bir bezi kapağın altına yerleştirin. Tıpkı pilavı demlemeye bırakırken yaptığımız gibi. Bu mayalama sırasında sütten buharlaşacak olan suyun emilmesini sağlayacaktır. Son olarak yapmanız gereken ise mayalanan yoğurdu buzdolabına alırken kapağını açık bırakmanız. Yaklaşık 1 saat kapağı açık şekilde buzdolabına koyduğunuz yoğurdun ağzını yeniden bir bez ve kapakla kapatarak saklayın.