Kırmızıya dönecek iller açıklandı! Çember gittikçe daralıyor...

Kırmızıya dönecek iller açıklandı! Çember gittikçe daralıyor...

Türkiye'de korona virüsüyle mücadele kapsamında başlanan 'yerinde karar' döneminde Sağlık Bakanlığı'nın il bazlı risk durumlarını açıklaması beklenirken Bilim Kurulu Üyesi Mustafa Haköksüz kırmızıya dönmesi beklenen illeri tek tek belirtti.

Korona risk haritasında rengi turuncu olan ve aralaında İstanbul'un da bulunduğu illerden hangilerinin kırmızıya dönebileceğine dair Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Haköksüz'den açıklamada bulundu.


Konuyla bir televizyon kanalında açıklamalarda bulunan Hasöksüz, İngiltere varyantına dikkat çekti ve "Renklendirilmiş haritada baktığımızda sarı ve mavilerin azalacağını, turuncuların kırmızıya döneceğini göreceğiz. Özellikle Marmara Bölgesi'nde İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Kocaeli gibi illerimiz kırmızıya dönecek gibi duruyor" ifadesinde bulundu.


Hasöksüz şunları söyledi: “İngiltere varyantının yaygınlığı maalesef günlük vaka artışına ve haritadaki renklerin kötüye gitmesine neden olacak gibi görünüyor.”

 
“Karadeniz'de günlük vakaların çok yüksek olmasındaki en önemli etken, o bölgede İngiltere tipi mutantın olmasından dolayı... Bu varyantın ikinci bir özelliği daha var. Varyant virüslerle birlikte aile içinde 1 kişi 3-4 kişiye bulaştırır hale geldi. En tehlikeli kısım toplu taşıma içinde seyahat edenlerin, kapalı alandaki restoran ve kafelerdekilerin kurallara uymaması durumu.”