Koronavirüs ile kaybedilen koku duyusu geri nasıl kazanılır?

Koronavirüs ile kaybedilen koku duyusu geri nasıl kazanılır?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Koronavirüs nedeniyle koku duyusunu yitirenler koku eğitimi ile yeniden bu duyuyu kazanabilecekler.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salnında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Koronavirüs nedeniyle koku duyusunu yitirenler koku eğitimi ile yaniden bu duyuyu kazanabilecekler.


Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle kaybedilen koku duyusunun koku eğitimiyle yeniden kazanılabileceği bildirildi.

Oxford Academic'de yayımlanan araştırmaya göre, Covid-19'a yakalananların yüzde 77'sinin bir tür koku duyusu kaybı yaşadığı tahmin ediliyor.

Enfekte olunması sonucu koku duyusu kaybı yaşayan kişiler, önceden kendilerine normal gelen kokulardan daha sonra rahatsızlık duyacak "parosmi" adlı bir rahatsızlık geçirebiliyor.

Birkaç araştırma ise koku eğitiminin, koku alma duyusunun bir kısmını veya tamamını sinüs enfeksiyonları gibi diğer viral hastalıklar yüzünden kaybedenlere yardımcı olabileceğini gösterdi.

Fizik tedaviye benzeyen ve tekrarlanması gereken koku eğitimi, koku alma sistemini uyarmak ve eski haline dönmesine yardımcı olmak için aylar sürecek şekilde günde iki kez güçlü kokuları koklamayı gerektiriyor.

Araştırmada, kişilerde koku kaybı iki haftanın ardından düzelmediyse koku eğitimine başlanabileceği belirtiliyor.