Leonardo DiCaprio annesinin adını bir yılana verdi

Leonardo DiCaprio annesinin adını bir yılana verdi

Oyuncu Leonardo DiCaprio annesinin adını bir yılana verdi.

Oscar ödüllü oyuncu Leonardo DiCaprio yeni keşfedilen bir yılana en sevdiği kadının ismini verdi. DiCaprio, salyangoz yiyen yılana, Simon irmelindicaprioae adını verdi. Oyuncunun annesinin adı Irmelin Indenbirken. Oyuncu annesine olan sevgisini sıklıkla dile getiriyor.

Son derece nadir olan yılan türü, Kolombiya’nın Pasifik kıyısı boyunca ve kuzeyde Panama’ya kadar uzanan; büyük ölçüde keşfedilmemiş Chocó-Darién ormanındaki ağaçlarda yaşıyor.

leonardo.jpg
 

Leonardo DiCaprio’nun da annesinin adını verdiği keşiflerin yapıldığı araştırma, Independent'in haberine göre Ekvadorlu biyolog Alejandro Arteaga ve Panamalı biyolog Abel Batista tarafından yürütüldü. Yeni türlerle ilgili araştırmaları ZooKeys dergisinde yayınlanan Arteaga, şunları söyledi:

“2014 yılında Nangaritza Nehri’nin yağmur ormanlarını ilk keşfettiğimde, buranın daha önce ayak basılmamış ve bozulmamış bir cennet olduğunu düşündüğümü hatırlıyorum. Aslında burası İspanyolca’da Nuevo Paraíso olarak adlandırılıyor, ama orası artık bir cennet değil. Yüzlerce yasa dışı altın madencisi, şu anda yok edilen ve moloz haline getirilen nehir kenarlarını ele geçirdi.
Bu yeni yılan türleri, bu bölgedeki yeni tür keşifleri açısından buzdağının sadece görünen kısmı. Fakat illegal madencilik bu hızla devam ederse, gelecekte herhangi bir keşif yapma fırsatı olmayabilir.”

Ekvador, Kolombiya ve Panama’daki gözlemler sırasında dört yeni tür daha keşfedildi. Milyarder iş insanı Brian Sheth de, keşfedilen yılanlarda birine kızı için "Marley’in salyangoz yiyen yılanı (Sibon marleyae)" adını verdi.
Üçüncü bir yılana, koruma grubu Nature and Culture International’ın eski yönetim kurulu üyesi David Welborn’ın onuruna Welborn’un salyangoz yiyen yılanı (Dipsas welborni) adı verildi.

Biyoçeşitlilik açısından zengin ve iklim kriziyle mücadelede hayati karbon yutaklarına sahip olan yağmur ormanları, açık ocak madenleri oluşturmak için yerle bir ediliyor. Bu da ağaçta yaşayan yılanların ve diğer nadir türlerin hayatta kalmasını tehlikeye atıyor.