Makarna suyunun hiç bilmediğiniz faydalarını duyunca şok olacaksınız

Makarna suyunun hiç bilmediğiniz faydalarını duyunca şok olacaksınız

Makarna yapım aşamasında suyun haşladıktan sonra dökülmesi hep sıradan bir olay gibi gelirdi. Ancak bugüne kadar bu durum yanlış biliniyormuş.

Makarna yaparken haşlanma aşamasının ardından suyu dökmeyin. Çünkü makarna suyuyla aklınıza gelmeyecek kadar faydalı işler çıkartabilirsiniz.

ekran-goruntusu-2023-08-12-140446.png

YEMEKLERE LEZZET KATIYOR

Makarna suyunun en yaygın kullanımı, yemeklere lezzet katmak için kullanılmasıdır. Makarna suyu, yemeklere tuzlu bir tat verir ve aynı zamanda yemeklerin daha kremamsı bir kıvam kazanmasına yardımcı olur. Özellikle makarna soslarında kullanılan makarna suyu, sosun daha yoğun ve lezzetli olmasını sağlar.

ekran-goruntusu-2023-08-12-140437.png

MAKARNA SUYUYLA NELER YAPILABİLİR?

Makarna suyu ayrıca çorba yapımında da kullanılabilir. Makarna suyu, çorbaların lezzetini arttırır ve aynı zamanda çorbaların daha besleyici olmasına yardımcı olur. Özellikle sebzeli çorbalar için makarna suyu kullanmak, çorbanın vitamin ve mineral içeriğini arttırır.

ekran-goruntusu-2023-08-12-140439.png

Makarna suyu aynı zamanda pilav yapımında da kullanılabilir. Pilav suyunun yerine makarna suyu kullanarak, pilavın daha lezzetli ve besleyici olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, makarna suyu kullanarak yapılan pilavlar daha kremamsı bir kıvama sahip olur.

ekran-goruntusu-2023-08-12-140443.png

İNATÇI LEKELER İÇİN MAKARNA SUYU 

yemek.com'daki içeriğe göre; Bulaşıkları makarna suyunda yıkamayın tabii ama onu bir türlü çıkmayan inatçı lekelerden kurtulmak için kullanabilirsiniz. Zira nişasta o lekelerin kolayca çıkmasına yardımcı olacaktır. Tek yapmanız gereken bu lekelere sahip bulaşıkları kısa bir süre makarna suyu içinde bekletmek, sonrasında bulaşıkları her zamanki gibi yıkamaya devam etmek.