Mide koruyucu ilaçları kanser mi yapıyor?

Mide koruyucu ilaçları kanser mi yapıyor?

Mide koruyucu ilaçlar kanser yapar mı? Günümüzde binlerce insanın çeşitli sebeplerle kullandığı ilaçlarla ilgili çarpıcı araştırma dikkat çekti.

Mide koruyucu ilaçların çeşitli hastalıklara yol açtığı yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıktı.

Yeniçağ'daki bilgilere göre, Proton Pompası İnhibitörü (PPİ) adı verilen ve halk arasında mide ilacı olarak bilinen bu ilaçlar, mide asidini azaltan ve mide koruyucu olarak bilinen ilaçlardır. Bu ilaçlar son 30 yıldır dünyada çok kullanılmaktadır.

ekran-goruntusu-2024-03-03-134442.png

UZUN SÜRELİ KULLANIMLAR SAĞLIK SORUNUNA NEDEN OLUYOR

Başlangıçta yan etkisi az olan güvenli ilaçlar olarak görülen bu ilaçlar, yapılan araştırmalar sonucunda uzun süreli ve denetimsiz kullanımlarının bazı sağlık sorunlarına yol açtığını ortaya koymuştur. PPİ ilaçlar, tıbbi olarak şu hastalıklarda sıkça kullanılmaktadır:

-Gastrin hormonu üreten tümörler Gastrin hormonunun fazla salgılanması, mide başta olmak üzere ince bağırsakta ülsere neden olur. Bu tümörlerin tedavisinde, mide asidini düşürmek için PPİ ilaçlar diğer tedavi yöntemleriyle birlikte verilir.

ekran-goruntusu-2024-03-03-134446.png

-Mide ve İnce Bağırsak Ülserleri PPİ ilaçlar, mide ve 12 parmak bağırsağı ülserlerinin tedavisinde ilk seçenek olan ilaçlardır.

-Reflü hastalığı Reflü hastalığı, mide asidinin yemek borusuna geri kaçması sonucu göğüs ortasında yanma ve yemek sonrası ağıza yemek gelmesi gibi belirtilerle ortaya çıkan bir hastalıktır. PPİ ilaçlar, bu hastalığın tedavisinde de kullanılan ilaçlardır.

-Romatizmal ilaçlarla ilişkili ülserlerin önlenmesi Gastrit ve ülser oluşumunda etkili olan Helicobacter pylori adlı bakterinin tedavisinde, PPİ ilaçlar tedavi protokollerinin bir parçasıdır.

ekran-goruntusu-2024-03-03-134450.png

MİDE İLAÇLARI HANGİ SORUNLARA NEDEN OLUR?

PPİ ilaçların uzun süreli kullanımı, birçok riskle bağlantılıdır. Uzun sürenin ne kadar olduğu konusunda kesin bir fikir birliği yoktur, ancak altı aydan bir yıla kadar olan kullanım süreleri uzun süre olarak kabul edilebilir.

PPİ ilaçların uzun süreli kullanımının neden olabileceği sorunlar iki ana başlık altında ele alınabilir.