Müslümanlar endişeli! AstraZeneca aşısında domuz ürünü mü kullanılıyor?

Müslümanlar endişeli! AstraZeneca aşısında domuz ürünü mü kullanılıyor?

Son dönemde piyasaya sürmüş olduğu aşı ile büyük tartışmalara sebep olan AstraZeneca'dan yeni bir açıklama geldi. Şirket geliştirilen koronavirüs aşısında domuz ürünleri kullanıldığıyla ilgili iddialara cevap verdi.

AstraZeneca, geliştirilen corona virüsü aşısı ile ilgili bir açıklama yaptı. Cuma günü Endonezya’daki Ulema Konseyi’nin, “Aşının üretim sürecinde domuzun pankreasında bulunan tripsin maddesi kullanılıyor. Bu sebeple corona virüsü aşısı haramdır” açıklamasına cevap geldi.

AstraZeneca, bu iddialar üzerine Endonezya’daki sözcüsü Rizman Abudaeri aracılığıyla bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Üretim sürecimizin bütün süreçlerinde, aşı üretilirken domuz ya da başka bir hayvan ürünü kullanılmıyor ya da aynı üretim bandından temas etmiyor” açıklaması yapıldı.

Asya’da koronavirüs salgınından en sert etkilenen ülkelerden biri olan Endonezya’da 1.455.788 vaka kayıtlara geçerken resmi verilere göre 39.447 insan da corona virüsüne bağlı sebeplerle yaşamını yitirdi. Ülke, AstraZeneca’nın aşısının Avrupa’daki bazı kişilerde kanda pıhtıya sebep olduğuna dair iddiaları incelemiş ve aşıya onay vermişti.