Muz kararmadan nasıl saklanır? İşte bilmediğiniz yöntemler

Muz kararmadan nasıl saklanır? İşte bilmediğiniz yöntemler

Muzun kararmasına nasıl engel oluruz? Muzun kararmaması için yapılması gereken pratik önerileri var mıdır? Muz nasıl muhafaza edilir? İşte yanıtlar...

Market, manav veya pazar gibi yerlerde yeşil muz satın almak genelde tercih edilen bir alışveriş değildir. Çiğ yeşil muzlara nazaran sarı ve gösterişli muzların daha fazla alıcısı vardır. Ancak muzlar muhafaza edilirken bir kaç gün içerisinde kararmaya başlamaktadır. Kararan muzun tadı yumuşadığından, tat kalitesi oranı ile birlikte beğenme oranı da düşüşe geçmektedir. Peki, muz nasıl muhafaza edilmeli? İşte, muzun kararmasının önüne geçilecek yöntemler...

MUZ KARARMASI NASIL ENGELLENİR? 

Çoğunluğun tercihinin aksine muzu yeşilken satın alınız veya toplayınızSarı renkten ise yeşil renk daha uzun süre saklamanızda yardımcı olacaktır.

Muzun kararması nasıl önlenir

Muzları tüketene kadar oda sıcaklığında saklayınız. Kapalı bir yere veya çanta içine koymayınız. Kapalı yerde muhafaza etmeniz, muzların olgunlaşması için hızlı bir süreç işletecektir.

Muzun kararması nasıl önlenir

 

Muzları buzlukta saklayarak da fresh kalmalarını sağlayabilirsiniz. ( Uzun ömürlü saklamak için ideal yöntemdir) Muzlar çözünür çözünmez tüketilmelidir. Çözülmüş bir muzu yeniden buzluğa koymanız tadın deforme olmasına yol açabilir. Bir kereliğe yapacağınız bir işlem olarak görün ve yiyeceğiniz kadarının çözülmesine izin verin.

Muzun kararması nasıl önlenir

 

Muzun sapını alüminyum folyo ile sarınız. Böylelikle sarı muzlar kararmayacağını göreceksiniz. Uzun ömürlü kullanım için alüminyum folyo hayat kurtaran bir malzeme olabilir.

Muzun kararması nasıl önlenir

Muzun sapına streç film geçirebilirsiniz. Streç film sayesinde kararma sorunundan kurtulabilirsiniz.

Muzun kararması nasıl önlenir

 

İlgili Haberler