Organ nakli kişiliği değiştirir mi?

Organ nakli kişiliği değiştirir mi?

Bir insan ölmeden önce başka insanların hayatını kurtarabilir. Bu da organ nakli ile mümkün olabilir. Peki, organ nakli, nakil yapan insanın kişiliğini değiştirir mi?

İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için organların sağlığının büyük önemi vardır. Bazı organların eksikliği genel anlamda yaşamak için sorun yaratmasa da bazı organların varlığı hayata tutunmak için şarttır. 

organ-naklinin-tarihcesi-resim-425315-w900-h600.jpg

Organ nakli de birçok insanın hayatını kurtarabilir. Peki, organ nakli insanın kişiliğini değiştirir mi?

ORGAN NAKLİ KİŞİLİĞİ DEĞİŞTİRİYOR

ABD’li bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre organ nakli olanlarda kişilik değişimi yaşanıyor. Nakil olan bazı kişilerin daha önce hiç sevmediği şeyleri sevdiği belirtiliyor.

organ-nakli-surecinde-psikolojik-uyum-icin-tavsiyeler.jpg

Yeniçağ'daki habere göre Colorado Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı araştırma, organ nakli olanların kişiliğinde değişim olduğunu ortaya koydu.

ORGAN NAKLİ VE KİŞİLİKTE YAŞANAN DEĞİŞİMLER

Bilim insanları incelediği 47 organ naklinin 23’ünde nakil olanların yüzde 89’unun kişiliğinde değişim olduğu ortaya koyuldu. İncelenen nakillerin 23’ü kalp nakli olurken 24’ünü ise diğer organ nakilleri oluşturdu.

ABD'de bilim insanları organ nakli olan insanların kişiliklerinde değişim tespit edildiğini duyurdu. Bilim insanları sadece kalp nakli olanlarda değiş diğer organ nakillerinde de kişilik değişiklik olduğunu ve nakille birlikte tüm vücutta hücrelerin etkilendiği tespit edildi.

bobrek-nakli-sonrasi-yasam-ve-merak-edilenler-20180913174259.png

Çalışmada yer alan araştırmacılar, "İki grup arasındaki benzerlikler, kalp nakli alıcılarının nakil sonrasında yaşadıkları kişilik değişikliklerinin benzersiz olmayabileceğini, aksine bu tür değişikliklerin herhangi bir organın naklinden sonra meydana gelebileceğini göstermektedir" diyor.

bobrek-nakli-ve-organ-bagisi-hakkinda-merak-edilenler.jpg

SEVMEDİKLERİ ŞEYLERİ SEVEBİLİYORLAR

Organ nakli sonrası kişilik değişimi son dönemde tartışılan bir konu olurken daha önce bunu kanıtlayan vakalar ortaya çıkmıştı. İngiltere’de klasik müzikten nefret eden bir kişi, bir müzisyenin kalbini aldıktan sonra müzik tutkunu oldu.

Başka bir vakada, 45 yaşındaki bir adam, 17 yaşındaki bir çocuğun kalbini aldığından beri kulaklık takmayı ve yüksek sesle müzik dinlemeyi sevdiğini belirtti. Bunun, nakilden önce hiç yapmadığı bir şey olduğunu da dile getirdi.

surgery-hospital-medical-professionals-1807541-1024x676-jpg.webp

Nakledilen organın hücreleri beklenen işlevi yerine getirirken, aynı zamanda vücudun başka yerlerinde de rol oynuyor. Birçok organ ve hücreleri, vücudun başka yerlerinde etkisi olan hormonları veya sinyal moleküllerini de salgılarken, kalbin en çok kişilik değişiklikleriyle ilişkili olduğu görüldü.

Dolayısıyla, orijinal organdan farklı baz düzeyde hormon ve peptit üretimine sahip olabilen donör organ, salgıladığı maddeler aracılığıyla alıcının ruh halini ve kişiliğini değiştirebiliyor.