Saç dökülmesine iyi gelen faydalı gıdalar neler?

Saç dökülmesine iyi gelen faydalı gıdalar neler?

Günümüzde çoğu kişinin çözüm aradığı sorunlardan bir tanesi de kuşkusuz saç dökülmesidir. Birçok olumsuz nedenden dolayı da bu sorun gittikçe artmaya devam ediyor fakat doğru beslenilirse bu problemi kökten çözmek artık mümkün!

Günümüzde çoğu kişinin çözüm aradığı sorunlardan bir tanesi de kuşkusuz saç dökülmesidir. Stres, kullanılan ilaçlar, düzensiz ve sağlıksız beslenme, hastalık, genetik faktörler, yanlış saç bakım ürünlerinin kullanımı gibi birçok etken saç dökülmesini ciddi anlamda arttırıyor.

 

 

sac.jpg

Saç dökülmesini önlemek için doğru yöntem aslında dengeli ve düzenli beslenmeden geçiyor. Doğru beslenme yöntemi ile bu problemi kökten çözmek mümkün bir hal alıyor. Besinlerin içerisinde bulunan vitaminler sayesinde kıl kökleri güçleniyor ve dökülme yaşanmıyor. 

 

Peki o besinler neler?

 

havuc.jpg

1- HAVUÇ

Havuç göz için olduğu kadar saç sağlığı için de oldukça iyi bir besin kaynağıdır. Havuç günde 1 kez de olsa tüketilmelidir.

sarimsak.jpg

2- SARIMSAK

Her derde deva olan sarımsak saç sağlığı içinde oldukça etkilidir. Kıl çıkartıcı özelliği vardır ve aynı zamanda saç köklerini de besler. Öyle ki sarımsağı tüketmenin yanı sıra dökülme olan yere de ortadan ikiye bölerek de sürebilirsiniz.

sogan.jpeg

3-SOĞAN

Saç diplerini besleyen diğer bir besin kaynağı da şüphesiz soğandır. Saç köklerinin açılmasına ve daha gür saçların ortaya çıkmasını sağlayan soğan kafa derisinde ki kan dolaşımını da önemli ölçüde hızlandırmasıyla da bilinir. Çünkü içerisinde barındırdığı vitaminler sayesinde keratin ve kolejen hormonunu da arttırmayı başarır.

c.jpg

4-MEYVE

 

Bilindiği üzere meyvelerin büyük bir çoğunluğu bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini bakımından oldukça zengindir. Vücudun nasıl bu vitamine ihtiyacı varsa  saçlar da C vitamine ihtiyaç duyar. Çünkü C vitamini, yıpranmış saçları korur ve güçlendirir. Portakal, mandalina, greyfurt, çilek ve karpuz gibi meyveleri tüketerek yeterli miktarda C vitaminini saçlarınıza ulaştırabilirsiniz.

 

biber.jpg


 5- BİBERİYE


Biberiye antibiyotik, antioksidan ve rozmanirik asit maddesi gibi özellikleri içerisinde barındırmasından dolayı saç köklerini güçlendirir ve saça zarar veren kimyasallara​​​​​​​ karşı bağışıklık kazandırmaktadır.

kuru.jpg​​​​​​​

6-KURUYEMİŞLER

Kuruyemişlerin çoğunluğu bünyesinde E vitamini, esansiyel yağ asitleri, sülfür ve iyot barındırdığı için saçların doğal parlaklık kazanmasında ve güçlenmesinde son derece etkilidir.

​​​​​​​sorek.jpg

​​​​​​​
7-ÇÖREKOTU YAĞI

İçerisinde bulundurduğu A, B, C ve E vitaminleri sayesinde saç köklerini güçlendirmede ve beslemede oldukça faydalıdır.

deniz.jpg​​​​​​​

8-DENİZ ÜRÜNLERİ

Çinko eksikliği, erkek tipi saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden bir tanesidir. Bu nedenle balık, midye ve karides gibi balık ürünleri de çinko bakımından zengin olduğundan tüketmek gerekmektedir.

 

kaaba.jpg

9- KABAK ÇEKİRDEĞİ

Protein, çinko, demir gibi mineraller ve omega 6 yağ asitleri bakımından oldukça zengin olmasından dolayı saç köklerinin güçlenmesinde oldukça etkilidir.

 

 

Bu besinlerin tüketimi neticesinde gerçekleşecek herhangi bir alerjik reaksiyon ihtimaliniz varsa tedbirli olmanızı, hatta konuya ilişkin bir hekime danışmanızı öneririz.

 

Sağlıklı günler...