Saç dökülmesinin ardındaki sıra dışı gerçekler ve saç sağlığı ipuçları

Saç dökülmesinin ardındaki sıra dışı gerçekler ve saç sağlığı ipuçları

Saç dökülmesi sadece genetik mi? Şekerli içeceklerden egzersize, sıra dışı faktörler saç sağlığınızı nasıl etkiliyor? İşte Anabel Kinsley'in önerileriyle saç sağlığınızı koruyun...

Saç dökülmesi modern yaşamın etkileriyle ilişkilendirilen bir sorun olabilir.Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü'ne göre genç erkeklerin %30'u, 70 yaş üstündekilerin ise yaklaşık %80'i androgenetik alopesi ya da erkek tipi kellikten etkilenmektedir.

 

sac3.jpg

 

Pekin'deki Tsinghua Üniversitesi'nin araştırmasına göre şekerli içecek tüketimi genç erkeklerde kellik riskini artırabilmektedir. Ayrıca aşırı egzersizin şaç dökülmesini tetikleyebileceğini belirten uzman Anabel Kingsley, düzenli 60 dakikalık egzersizin ise erkek tipi kelliği geçiktirebileceğini söylemektedir.

 

sac2.png

 

Kingsley, erkek tipi kellik için minoksidil ve hormon tedavisi kombinasyonunun etkili olduğunu ifade etmektedir. D vitamini, UV tedavisi, steroid enjeksiyonları ve bağışıklık sistemine yönelik ilaçların etkili tedaviler olduğunu belirtmektedir. Ancak bu ilaçların doktor reçetesi ve takibiyle kullanılması gerektiğine vurgu yapmaktadır.

sac4.jpg