Sağlıkçılardan bakanlığa tepki: En az 100 bin sağlıkçı alınmalı

Sağlıkçılardan bakanlığa tepki: En az 100 bin sağlıkçı alınmalı

Sağlık Bakanlığı’nın 12 bin sağlık personelinin atanacağını açıklamasına sağlıkçılardan tepki geldi. Sağlıkçılar Türkiye'nin acil ihtiyaç duyduğu sağlık personeli sayısının 100 bin civarında olduğunu belirtti.

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Başkanı Heybet Aslanoğlu, sağlıkta 12 bin atamanın sahanın ihtiyacını karşılamaktan çok uzak olduğunu vurgulayarak “Sadece atama değil ekonomik ve özlük haklarımızın iyileştirilmesini istiyoruz. Türkiye’nin acil ihtiyaç duyduğu sağlık personeli 100 bin civarındadır” dedi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, atanmayı bekleyen 500 bin üzerinde sağlık mezunu olduğunu vurgulayan Aslanoğlu, “Bu zor günlerde Sağlık için kaynak ayırıp kadro açamıyorsak ne zaman yeterli kadro açacaksınız” diye sordu.

“Şaka yapmıyorlar”

50 binin üzerinde sağlık personelinin Covid-19’a yakalandığı için hizmet veremediğini vurgulayan Aslanoğlu, “İş yükü oldukça artan sağlık emekçileri tükeniyoruz derken şaka yapmıyorlar. Birçok işyerinde sağlık personeli yetersizliğinden hizmet verilemez noktaya gelinmiştir. Her serviste birkaç sağlık personeli Covid-19 olmuş durumda ve nöbet listeleri dönmemektedir” dedi.