Sakın bunları yapıp dişlerinizden olmayın!

Sakın bunları yapıp dişlerinizden olmayın!

Diş sağlığı hayat kalitesi ve sindirim için son derece önemlidir. Öte yandan dişlerinizin görünümünü de hem fiziki hem psikolojinizi önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle diş sağlığınız için yapmamanız gereken hatalar vardır. Peki o hatalar neler?

Ağız ve diş sağlığı yaşam konforunuzu son derece yakından ilgilendiren bir durumdur. Dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız hem sindiriminiz kolaylaşır hem de özgüvenli bir şekilde sosyal yaşantınızda kendinizi rahat hissedersiniz. Ancak bazı yanlışlara başvurursanız dişlerinizden olabilirsiniz.

dis-sararmasi-gidahatti-2.jpeg

Peki, diş sağlığınız için yapmamanız gereken o kritik hatalar nelerdir?

DİŞLERİNİZLE YAPMAMANIZ GEREKENLER

DİŞLERİNİZLE KAPAK AÇMAYIN

Dişlerinizle şişe kapağı veya ambalaj açmak dişlerinize zarar verir hatta dişlerinizin kırılmasına dahi yol açabilir. Dişinizde çatlak dahi oluşturabilecek bu davranışlar, geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir.

5649b2ccae78492d3cecfb5c.jpg

DİŞ FIRÇASINI UZUN SÜRE KULLANMAYIN

Dişlerinizi fırçalamak için kullandığınız diş fırçalarını uzun süre kullanmamalısınız. En geç 2 ay içinde deformasyona uğrayan fırçalarınızı değiştirmelisiniz.

flifg-1517915586-4337.webp

ASİTLİ YİYECEK VE İÇECEKLERDEN UZAK DURUN

Asitli yiyecek ve içecekler mide rahatsızlığına yol açıp, gastrit, reflü gibi sorunlara neden olacağı gibi ağız sağlığınızı da olumsuz etkiler. Bir içecek ne kadar asitliyse diş mineniz o denli zayıflar. 

DİŞ İPİ KULLANMAYI İHMAL ETMEYİN

Dişlerini düzenli şekilde fırçalayan bir insan bile diş ipi kullanmayı ihmal edebilir. Bu, büyük bir hatadır. Diş ipi kullanmanız diş aranızın temizlenmesine ve çürüklerin engellenmesinde son derece önemlidir. 
dis-ipi-nedir-nasil-kullanilir-1562696483.jpg