Salgın hastalıktan korunmak için bunları yapın! İşte bağışıklık sistemini güçlendiren yöntemler

Salgın hastalıktan korunmak için bunları yapın! İşte bağışıklık sistemini güçlendiren yöntemler

Havaların soğumasıyla son günlerde salgın hastalık haberlerini en yakınlarımızdan bile duyar olduk. Peki kış mevsimiyle birlikte baş gösteren salgın hastalıklardan nasıl korunuruz? Bağışık sistemini güçlendirmek için neler yapmalıyız?

Soğuk kış günlerinde hastalık haberlerini sıkça duyar olduk. Hem çevremizdeki insanlar hem yakınlarımız hem de bizzat kendimizin başına gelebilen soğuk algınlığı, nezle, öksürük gibi salgın hastalıklar günlük yaşantımızı olumsuz etkilemekle birlikte Covid-19'un da travmasıyla büyük endişe uyandırmaktadır.

nezle-ile-grip-arasindaki-farklar-nelerdir.jpg

Peki, salgın hastalıkla nasıl savaşılır? Salgın hastalığa karşı ne yapmalıyız? Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? İşte yanıtı...

9c2b68006d26752f03d620fe012816d80b113057de4a3c9d78dc6bfbc4b8a5ff.jpg

VİRÜSLERDEN SAĞLIKLI BESLENEREK KORUNUN

Salgın hastalıkların başrol oyuncuları genelde virüsler. Virüslerden korunmak için ise sağlıklı beslenmek son derece önemli. Herkesçe bilinen üç beyaz un, şeker ve tuzu azaltmak, protein-karbonhidrat dengesini sağlamak ve su tüketimini artırmak sizi salgından büyük ölçüde koruyacaktır.

5hf1mmeq5ey0sh7ls225iq.webp

UYKUNUZU TAM ALIN

Uyku, insan vücudunun yenilenmesi için olmazsa olmazdır. Öte yandan kaliteli ve tam alınan uyku bağışıklığınızı da artırarak sizleri salgın hastalıklardan korur.

s-2c2983fb54e76dbfa0baab43477f5b3452f485c0.webp

DOĞRU NEFES ALIN

Doğru nefes almak son derece önemli. Sadece ağızdan nefes almak, dengesiz ve düzensiz nefes almak hayat kalitesini olumsuz etkiler. O nedenle nefes egzersizleri yapmanız önerilmektedir. Meditasyon da sağlığınız için ve hastalıklardan sizi korumak için oldukça faydalıdır.

nefes-nasil-kontrol-edilir.webp

HASTALIKTAN EN TEMEL KORUNMA YÖNTEMİ: EL YIKAMA

Hastalıktan korunmanın bilinen en klasik ve en temel yöntemi el yıkamadır. Bir yere temas ettiğinizde, el sıkıştığınızda virüs, bakteri ve birçok mikrop elinize bulaşır ve elinizin gittiği her yere... O nedenle ellerinizi sık sık sabunlu suyla en az 30 saniye yıkamaya özen göstermelisiniz.

p05hxyv7.jpg