Sıcaktan uyuyamıyorsanız bu yöntemleri deneyin! Uyumadan önce...

Sıcaktan uyuyamıyorsanız bu yöntemleri deneyin! Uyumadan önce...

Sıcak havalarda uyku birçokları için zorlu bir iştir, ancak daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu ve püf noktası vardır. İşte geceleri yüksek sıcaklıkları yenmenin sekiz yolu.

 Rahat bir uyku ortamı için, yatak odaları 16C ile 18C arasında kalmalıdır. Sıcak havada rahat uyumak için kullanabileceğiniz birkaç püf noktası vardır.

Kendinizi soğutmak sadece daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda uyku kalitenizi de artırır.

Yüksek sıcaklıklar, vücudunuzu doğal olarak endişeli bir duruma sokarak daha canlı ve rahatsız edici kabuslara yol açabilir.

Psikiyatri ve uyku tıbbında uzman MD Alex Dimitriu Healthline'a şunları söyledi: “Uyku sırasında vücudun ısısı düştükçe, daha derin, onarıcı bir uykuya gireriz."

 

İşte daha serin bir uyku ortamı elde etmek ve sıcak havalarda daha iyi uyumanıza yardımcı olmak için sekiz ipucu.

d.webp

Yatmadan önce yastık kılıfınızı dondurucuya koyun

Gece yatmadan önce yastığınızı yaklaşık 15 dakika dondurucuya koyun aynısını bir çift çorapla da yapabilirsiniz. 

Veya daha uzun bir serinlik için, bir sıcak su şişesini soğuk suyla doldurmayı ve yatmadan bir saat önce dondurmayı deneyin.

Yatak odanızın panjurlarını ve perdelerini tüm gün kapalı tutun

Kavurucu gecelere önceden hazırlanmanın bir başka püf noktası da panjurlarınızı ve perdelerinizi tüm gün kapalı tutmaktır.

Bu, odayı ısıtmak için pencereden gelen güneş ışınlarını seyreltecektir. Bununla birlikte, ısıyı emerek odayı daha sıcak hale getirme eğiliminde oldukları için koyu renkli panjurlarınız varsa bunu yapmaktan kaçınmanız önerilir.

Bu durumda, gün boyunca ışınları geri yansıtmak için pencereye bir miktar alüminyum folyo yapıştırarak kendi güneş yansıtıcınızı yapabilirsiniz.

f.jpg

 Kendinizi gün boyunca mümkün olduğunca fazla gün ışığına maruz bırakın

Yatak odanızı ışıktan uzak tutmanız gerekirken, kişisel olarak gün boyunca dışarıda vakit geçirmeye çalışmalısınız.

Uyku uzmanı Martin Seeley  şunları söyledi: “Işık, beyninize ne zaman uyanık ve ne zaman dinlenmeniz gerektiğini bildirdiği için vücudunuzun iç saatini düzenlemede en önemli rolü oynuyor.

“Gün boyunca kendinizi zinde hissetmek için mümkün olduğunca fazla ışığa maruz bırakmalısınız, ancak gün geçtikçe ışık gecelerini engellemek için perdelerinizi kapatmalı ve bunun yerine ortam lambaları kullanmalısınız.

"Yatmaya başladığınızda, yatak odanız neredeyse siyah olmalı, böylece beyniniz yatma zamanının geldiğini anlar. Perde durumunuz buna izin vermiyorsa, ışığı engellemek için yatağınızın yakınında bir göz maskesi bulundurun.”