Sütün içine sarımsak atıp içerseniz...

Sütün içine sarımsak atıp içerseniz...

Dünya mutfaklarının vazgeçilmezi olan sarımsak, yemeklere lezzet verdiği kadar binlerce yıldır ilaç olarak kullanılıyor. Soğansı bitkiler grubunda yer alan sarımsak sütle bir araya geldiği zaman sağlık açısından inanılmaz etkilere sahip oluyor.

Süt ve sarımsağın çok faydalı besinler olduğunu bilmeyen yok. Her gün mutlaka kullandığımız, evlerden eksik olmayan bu iki gıdanın birlikte de tüketilebildiğini biliyor muydunuz? Süt ve sarımsak beraber tüketildiği zaman doğal antibiyotik olmaktan öksürüğe iyi gelmeye kadar pek çok fayda sağlar. İşte sarımsak ve sütün mucizevi etkileri!

8d708396-cf9d-ed11-8119-a0369f7d1484.jpg

KOLESTEROLÜ DÜZENLER

Süt ve sarımsak birlikte tüketildiğinde kötü kolesterolü düşürerek kolesterolün dengelenmesini sağlar. Ayrıca pıhtı oluşumunu engelleyerek kötü kolesterolü azaltır. Kalp ve damar sağlığınıza iyi gelir.

GRİPTEN KORUR

Grip, soğuk algınlığı ve zatürreye karşı koruyucudur. Böyle gribal hastalıklara yakalandığınızda sarımsak ve sütü birlikte tüketirseniz daha çabuk toparlanabilirsiniz.

UYKUSUZLUK SORUNUNU ÇÖZER

Gece yatmadan önce bir bardak sarımsaklı süt içerseniz vücudunuz rahatlar ve kolayca uykuya dalarsınız.

SAÇLARI GÜRLEŞTİRİR

Süt ve sarımsak karışımı ile hazırlanan maskeler saçları onarır, köklerden uçlara kadar besler ve canlandırır. Ayrıca saçınızın parlamasını da sağlar.

KURU ÖKSÜRÜĞÜ KESER

Boğazı rahatlatan süt ve sarımsak karışımı, astım ve alerjik nezlenin neden olduğu rahatsızlıkları gidermede etkili olur.

KARACİĞERİ TEMİZLER

Karaciğerdeki toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Karaciğer yağlanması, karaciğer yetmezliği gibi rahatsızlıkların giderilmesinde destekleyici tedavi olarak süt ve sarımsak karışımından yararlanılır. Detoks etkisiyle karaciğerinizin hasar görmesini engeller. Ayrıca sarılık sorununu çözmeye yardımcı olur.

EKLEM AĞRILARINI AZALTIR

Sarımsak ve süt karışımı bacak, kol ve kalça gibi eklem ağrılarına iyi gelir. Kireçlenmeden kaynaklanan ağrıların giderilmesinde etkili olur.

Süt ve sarımsak karışımı bütün bunların yanı sıra bağırsak parazitlerini temizler, vücuttaki ödemin atılmasını sağlayarak zayıflamaya destek olur, anne sütünü artırır ve kadınlardaki yumurtalık kisti tedavisinde kullanılır. Sarımsakta bulunan kükürt, akciğer rahatsızlıklarının oluşmasının önüne geçer.