Taze soğanı çürümeden uzun süre bu yöntemle saklayın

Taze soğanı çürümeden uzun süre bu yöntemle saklayın

Sizin de marketten ya da pazardan aldığınız taze soğanlarınız hemen çürümeye başlıyor mu? O halde geldi bu yöntemi deneyin.

Her yiyeceğin kendine özgü saklama şeklinin oluşu, mutfaktaki işlerin pratik ve daha başa çıkılır nitelikte olmasına neden olmaktadır. Özellikle yeşilliklerin çabuk bozulmasından şikayetçi olanların yeşil taze soğan gibi faydalı bir yiyeceği uzun süre saklayarak yemek ve salatalarda kullanmak istemeleri oldukça doğaldır. O halde pazardan ya da marketten aldığınız taze soğanı poşetle direkt buzdolabına atmayın. Bu yöntemi deneyin.

Taze Soğanı Uzun Süre Saklama Yöntemleri

Yeşillik türündeki yiyecekleri nemli ya da ıslak bir şekilde buzdolabında tutmak bozulma süreçlerini hızlandıracaktır. Taze soğan gibi sebzeleri saklamak için uygun özellikte olan saklama kapları, hava ile temasın en aza inmesine yardımcı olduğu için saklama süresinin uzamasını sağlamaktadır. Bu nedenle yeşil soğanı da kısa zamanda ziyan etmemek ve istenilen her an elin altında bulunan bir yiyecek olması için, saklama kaplarının içinde kuru olarak yaklaşık 10 gün boyunca saklanabilir. Ayrıca kuru ve temiz kalması için yıkanmış  taze soğanlar havlu kâğıda sarılı olarak da bir hafta kadar bozulmadan saklanabilir.

Taze Soğan Buzdolabında Nasıl Saklanmalı?

Marketten ya da manavdan alındığı gibi buzdolabına koyulan yeşillikler günler sonrasında kullanılmak için alındığında genellikle yapraklarının yavaş yavaş bozulmaya başladığı görülmektedir. Böyle bir manzara ile karşılaşmamak ve taze soğan gibi yiyeceklerin her parçasını taze olarak tüketmek için bu besinlerin saklanması için gereken özeni göstermek gerekir. Bunun için en çok uygulanan gazete kağıdına sarmak yerine, havlu kâğıt ya da buzdolabı poşetinde saklanması daha uzun süre taze kalmalarını sağlayacaktır.