Tereyağının sahte olduğu nasıl anlaşılır?

Tereyağının sahte olduğu nasıl anlaşılır?

Yemeklerin vazgeçilmezi olan tereyağının sahte olduğunu tespit etmenin yöntemi bulundu. Peki, sahte tereyağı nasıl anlaşılır?

Türk mutfağında yemeklerin vazgeçilmez malzemelerinden olan tereyağı yemeklere lezzet katar. Ancak  Tereyağı ayrıca mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelirken, kemik sağlığı için de son derece faydalıdır. Yerinde ve yeterli miktarda tereyağ kullanımı sağlıklı olurken bu ürünün gerçek olması da hayati önem taşır.

ekran-goruntusu-2023-10-22-095635.png

Çünkü ne yazık ki birçok üründe olduğu gibi tereyağı da sahte olarak üretiliyor. Peki, tereyağının gerçek olup olmadığını nasıl anlarız?

TEREYAĞININ SAHTE OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

SU TESTİ

İşte tereyağının sahte olduğunu anlamanın yöntemi...

Tereyağının gerçek mi sahte mi olduğunu belirten yöntemlerden biri su testidir. Bir parça tereyağını sıcak suyun içine atın ve bakın. Tereyağı tek parça halinde eridiyse o gerçektir. Parçalara ayrılarak eriyorsa o tereyağını tüketmemeye özen gösterin çünkü sahtedir.

ekran-goruntusu-2023-10-22-095643.png

ERİTME YÖNTEMİ

Tereyağının gerçek olduğunu belirten en etkili bir diğer yöntem ise oda sıcaklığında bekletip test etmektir. Gerçek tereyağı oda sıcaklığında erimez yalnızca yumuşar. Tereyağının sahteliğini anlamak için tavada eritme yöntemini de deneyebilirsiniz. Organik tereyağı ısıtıldığında köpürür. Ayrıca bu eriyen sıvı yağdan daha açık bir renk olmalıdır. Yani açık sarı tereyağı, ısıtıldığında eriyen sıvı koyu sarı bir renge dönüştüyse ne yazık ki yağ sahte ve katkı maddelidir.

BIÇAK TESTİ

Tereyağının sahte olduğunu gösteren etkili bir diğer yöntem ise bıçak testidir. Bıçak darbesi uyguladığınız tereyağı eğer bütün bir şekilde ayrılıyorsa o yağ sahtedir. Ancak tereyağına bıçak batırdığınızda küçük parçalar halinde ayrılıyorsa o yağ organiktir, güvenle tüketebilirsiniz.

ekran-goruntusu-2023-10-22-095651.png

TEREYAĞININ BESİN DEĞERİ

100 gram tereyağında bulunan besin değerleri aşağıdaki gibidir:

Karbonhidrat 0.85 gram

Protein 0.19 gram

Yağ 83.22 gram

191 mg kolesterol

Sodyum 7 mg

Potasyum 20 mg

Kalsiyum 15 mg

A vitamini 559 iu

Demir 0.09 gram içerir.