Yeşil zeytin mi daha faydalı, siyah zeytin mi? Hangisi daha sağlıklı? Arasındaki fark ne?

Yeşil zeytin mi daha faydalı, siyah zeytin mi? Hangisi daha sağlıklı? Arasındaki fark ne?

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan zeytinin hem siyahı hem yeşili çok fazla tüketiliyor. Zeytinyağı ise yemeklerde olmazsa olmaz... Peki siyah zeytin ve yeşil zeytin arasındaki fark ne? Hangi zeytin daha faydalı?

Yeşil zeytin ve siyah zeytin farklı ağaçta mı yetişir? Yeşil zeytin ve siyah zeytin farklı türler midir? Yeşil zeytin ile siyah zeytin arasında fark var mıdır? gibi sorular aklınıza gelebilir.

Hayır, yeşil zeytin ve siyah zeytin farklı ağaçta yetişmez, türleri farklı değildir, aralarında da büyük farklar yoktur. Her zeytin ağacında yeşil zeytin de olur, siyah zeytin de. Sadece yeşil zeytin, siyah zeytinin olgunlaşmamış halidir.

YEŞİL ZEYTİN Mİ SAĞLIKLI SİYAH ZEYTİN Mİ?

Zeytinlerin rengi ne olursa olsun besin değerleri aşağı yukarı aynıdır. 15 gram siyah zeytinin bir porsiyonu 25 kalori içerirken buna karşılık gelen miktarda yeşil zeytin 20 kalori içermektedir.

Her iki renk zeytin de 2 gram yağ içermektedir (0.5 gram doymuş veya çoklu doymamış yağ ve 1.5 gram tekli doymamış yağ). Ayrıca zeytinler 0,5 gramdan az protein, 1 gram karbonhidrat ve 0,5 gram lif içerirler. ,

Tabii bunların dışında zeytinler az miktarda vitamin ve mineral içerirler ve daha spesifik olarak vücudumuzun günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 2’sini ve A vitaminin de % 1’ini barındırırlar.

Yeşil zeytin ile siyah zeytiin aynı mıdır, farkları nelerdir?

SİYAH İLE YEŞİL ZEYTİN ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Siyah ile yeşil zeytin arasındaki tek fark, içerdikleri sodyum miktarıdır. Beş siyah zeytin, yaklaşık 115-125 miligram sodyum veya önerilen günlük miktarın yüzde 8’ini içerirken  yeşil zeytin 218-360 miligram sodyum veya günlük miktarın yüzde 14-24’ünü içermektedir.

ZEYTİN TÜKETİMİNDE AŞIRIYA KAÇMAMALI

Uzmanlar büyük miktarda sodyum tüketiminin vücudumuz için iyi olmadığını ve aşırı yeşil zeytin tüketimi yerine siyah zeytinlerin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorlar.

Aşırı yeşil zeytin tüketimi kan basıncı seviyesini ve kardiyovasküler hastalık veya felç gelişme olasılığını artırabilir.

Öte yandan uzmanlar az veya normal miktarlarda az tuzlu yeşil veya siyah zeytin kullanmanın insan vücudu için mükemmel bir gıda olduğunda hem fikir.