Abdullah Ağırkan

Abdullah Ağırkan

Ankara'dan CHP İzlenimleri

Ankara’nın kasvetli atmosferinden pek çok kişi gibi bende rahatsız olanlardanım açıkçası. İstanbul’da ayrı bir gerçeklik var ve bu ancak kopunca anlaşılıyor, özleniliyor. Şüphesiz bu İstanbul özlemini birazda olsa Çankaya gideriyor desek abartılı olmaz…

Ankara devletin kalbi ve her kalp genelde farklı anlar için değişim taşır ritimsel olarak.

Eskilerin ilginç söylenceleri vardır bilirsiniz; Buna göre iktidar değişimi önce bürokraside sezilir. Bakanlıklarda güvenlik bürokrasisi ve diğer devlet aygıtları buna göre yavaş  yavaş konum alır ve nihayetinde sağır olma sürecine geçer…

Görünen o ki gene aynı durum tekerrür ediyor…

En somut biçimiyle bürokrasi güncel değişimi içerden şiddetli biçimde yaşadığı için ve gelecek kurgusu, kaygısı onu daha fazla sarsıyor. Bu noktada pek çok bakanlık ve güncel alt yapılar ona göre değişimi sezer.

Kızılay'ın bir kısmı özellikle de Güvenpark'ın üstü birçok bakanlığa ev sahipliği yapar bilirsiniz. Bürokrasiyi anlamak ve biraz gözlem yapmak için birkaç kişiyle sohbet edip çay içmek yeterli olur değişim algısı için…

Güncel anlamda değişim gözlemi tüm kurumlarda geçmişe kıyasla bozulan ehliyet, liyakat nedeniyle şüphesiz daha kaygı verici düzeyde olabilir. Ancak bu sonuçta kaçınılmaz.

CHP Genel Merkezi Çankaya Söğütözü mevkiinde görkemli bir binada çalışmalarını yapıyor yaklaşık 15 yıldır. Binanın 9, 10 ve 11. katlarında genel sekreter, genel başkan yardımcıları ve genel sekreter yardımcıları ve Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin odaları bulunur.

Geçmişe kıyasla CHP Genel Merkezi farklı bir heyecan, umut emareleri yansıtıyor. Genel muhalefet söylemlerinden ziyade iktidar olma ve nasıl bir çalışma biçimi tartışmaları odalarda konuşulan…

Geçmişte kongreler, kurultaylar, iç meseller ile boğuşan CHP şimdilerde nasıl bir yönetim sergileriz tartışmasını yapıyor PM üyeleri. Genel merkezde, personel ve konuklar için düzenlenen kafeteryaların yanı sıra, özel konukların ağırlanacağı bir de “Kafeterya” vardır…

Geçmişte Anadolu’dan gelen partililer burada iç tartışmalar ile boğuşurdu. Ancak biraz gözlem yapınca artık güncel konular iktidar olma tezinin kanıtsadığı, inanıldığı, tartışıldığı bir atmosfere dönüştüğü yönünde.

CHP yöneticilerinin bu değişime çok olumlu katkı verdikleri anlaşılıyor. CHP Genel merkezi erken seçim için ciddi bir çalışma alt yapısı organize ediyor. Özellikle sandık sorumluları noktasında rutin bir çalışmadan fazlası var.

CHP beklide iktidar en yakın olduğu süreci yaşıyor. Ancak bu birazda içerdeki sessiz homurtuları kontrol etmekle alakalı. Şüphesiz İstanbul’dan bakılınca ciddi iç homurtular yükselse de, Ankara buna pek kulak kabartmıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu, dostlarımızla birlikte iktidar olacağız tezini her fırsatta dile getiriyor. Bu tez aslında satın alınmış bir tez ve program olarak görünüyor gözlemlerimizde.

Programın sahada karşılığını, başarsını elbette seçimlerde görmek mümkün, ancak genel izlenim umudun geçmişle kıyaslanmayacak büyüklükte olduğu yönünde.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar