Okunacak kitaplar

Kuşadası Kitap Fuarı; Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Evrim Karakoz, Kuşadası kaymakamı Sadettin Yücel'in katılımıyla muhteşem bir törenle açıldı. 

Kuşadası Kitap Fuarı'na katılan yazarların bazıları şöyle; Fikri Sağlar, Ümit Zileli, Türker Ertürk, Mehtap Meral, Oya Adıyaman, Ali Avcu, Ergün Poyraz, Hüseyin Koca, Murat Kaplan, Özer Anaç, Derya Özmen, Seherhan Kızmaz, Berkiz Berksoy, Oya Özer, Çağla Şahin, İsmail Atan. 

Fuarda yer alan birbirinden güzel kitaplar okuyucularıyla buluştu. Şimdi sizlere bunlardan üçünü tanıtmak istiyorum.

Birinci kitabımız; dönemin Devlet ve Kültür Bakanlarından CHP Milletvekili Fikri Sağlar’ın, Siyah Beyaz yayınlarından çıkan “Son Çıkış” adlı kitabı.

Kitabın tanıtımında bakın neler söyleniyor;

“Erdoğan, BOP’a da dayanarak, Anayasa ve yasalarda Cumhurbaşkanlığı’na verilmeyen yetkileri kullanmaya başladı. Hukuk devletini yok etmeye çalıştı. Ona verilmeyen devlet gücünü kullanarak baskıcı bir yönetim sergiledi. Kullanabileceği insanları başbakan yapıyor ve onların yetkilerini kendine alıyor fakat sorumluluğu bu yetkisiz başbakanlara bırakıyordu.

Bakanlar Kurulu, mutat olarak Kaçak Saray’da toplanıyor. Böylece başkanlık vesayetini olabildiğince, ülkenin ve devletin tüm kurumlarının üzerinde tutuyordu. Anayasal hakkı olmayan “örtülü ödeneği “ kullanma yetkisini dahi Başbakanın elinden aldı. Cumhuriyet tarihimizde ilk kez devletin parasını, sorumsuz ve yetkisiz biri yasadışı olarak, hesapsız ve sorgusuz sualsiz harcadı...

Erdoğan, önceki Danışmanı, sonraki Dışişleri Bakanı, o dönemde de Başbakanı olan Davutoğlu’nu çok zaman rahatlıkla kullandı. 1 Kasım seçimlerine gidiş serüveni müthiş kanlı geçti. Suruç’ta patlatılan bomba ile başlayan süreç, tarihimizin en vahşi katliamına dönüşen Ankara Garı’nın bombalanmasıyla sonuçlandı. Yüzlerce yurttaşımızın ölümüne neden olan bu süreçte; “Eylemciyi biliyoruz, ancak eyleme geçmeden yakalayamıyoruz. Eylem sonrası parçalarını toplayıp adalete teslim ediyoruz…”, ardından; “Van’da; AKP’ye oy verirseniz bombalar patlamaz. Oy vermezseniz Beyaz Toroslar da dolaşır …” gibi akılda kalan bu vahim sözlerin sahibi ne yazık ki Davutoğlu oldu...

RTE’ye göre Davutoğlu görevini tam yapmadı. İstediklerini yerine getirmedi. Adeta kovuldu. Nitekim Davutoğlu, Başbakanlıktan istifasını; “İsteyerek değil, zorunlu olarak bırakıyorum” şeklinde açıkladı…

O günler sonrası değerlendirmek üzere 19 Mayıs 2016 kaleme aldığım yazıyı burada dikkatinize sunuyorum. FETÖ birlikteliği,15 Temmuz’a geliş ve Rıza Sarraf olayının perde arkasını görmenizi isterim.”

İkinci kitabımız; Oya Adıyaman tarafından yazılan ve Zeyrek Yayıncılıktan çıkan, “Milli Mücadele Kahramanları ve Hikâyeleri” adli kitap...

Yayınevi kitabı şöyle tanıtıyor;

“Kurtuluş Savaşı kahramanlarının bazılarının hikâyelerini bu kitapta bulacaksınız. Ancak cephede veya cephe gerisinde kahramanlık gösteren kahramanlar tabiî ki bunlarla sınırlı değildir. İsmini bildiğimiz veya bilmediğimiz yüzlerce kahraman farklı şekillerde Kurtuluş Savaşı‛na katılmıştır.

Kısaca Türkiye Cumhuriyeti, bebeğinin battaniyesini mermilerin üzerine örten, son sözü “Asker yavrularıma mermileri yetiştirebilseydim!..” diyen Şerife Bacı, mücadelenin ilk kurşununu sıkma cesaretini gösteren Hasan Tahsin, Mercimektepe‛de Ermeni çetesi tarafından öldüren ve daha 17 yaşındayken şehit olan Çuhadar Ali ve daha niceleri sayesinde kurulmuştur.

Vatan ve bağımsızlık uğruna canını hiçe sayan Milli Mücadele kahramanların anısına saygıyla..”.

Üçüncü kitabımız Zeyrek Yayıncılık’tan çıkan ve Berkiz Berksoy tarafından kaleme alınan “Aşk Labirenti” adlı eser.

Berksoy bakın ne diyor; “Aşk düşünce olarak Tanpınar’ın sürekli zihninde,  gözlerinin önünde güneştir, iç dünyasında büyük aydınlıktır. Eğretilemeli söylemle göz kamaştırır. Akılla kavranılamaz biçimle dile gelir. Öte yandan kadın rahmi kadar sıcak kadın memeleri kadar sersemleticidir. Bir kenttir Paris’tir mesela ama özünde hep İstanbul’dur, boğazdır Türkçe’dir Nuran’dır aşk.”

Önceki ve Sonraki Yazılar