İbrahim Aktaş

İbrahim Aktaş

İyilik maratonu

2020 yılı tüm dünyadaki yaşam için bir garip başladı malumunuz… Sonuna dek yaşanası hayatın, son nefesini bir an önce getirmek üzere kurgulanmış bir yıl gibi geldi bana… Ya da yaşanası hayatın, sonunun erkene çekilmesi gibi… Elbet ki kimi hayatlar için!

Ölümcül grip salgını, depremler, yangınlar, terör saldırıları, savaşlar, seller ve diğerleri…

Dikkat ettiniz mi?

Son yaşanan ki, bizler bizzat içerisindeydik; İzmir’deki depremin üzerinden çok kısa bir zaman geçmesine rağmen, hayatlar, büyük çoğunluk için normale döndü. Nefes aldığımız dünya da dönmeye devam ediyor çünkü… Kalem ustamız Okan Yüksel’in “ayağa kalkın” dediği gibi; herkes ayağa kalkmalı ve hayat mücadelesine devam etmeli… Elbet ki, önceki hatalardan ders almış bir şekilde… Elbet ki, hatalarını bir daha yinelememek üzere…

İşte bu konuda sizleri bir spor organizasyonuna götürmek istiyorum; 8 Kasım 2020 Pazar günü koşulacak olan ve ayağa kalkanları konuk edecek bir organizasyona… Bu yıl 42. Kez koşulacak olan İstanbul Maratonuna…

İstanbul Maratonu, iki kıtada birden koşulması anlamında dünyada tek maraton aslında… İstanbul Maratonuna kısaca bir göz atalım; Tercüman Gazetesi tarafından 1973 yılında gündeme getirilen Asya'dan Avrupa'ya koşma fikri, 1979 yılında bir grup Alman turist tarafından gerçekleştirilebilmiş. Ancak yıldan yıla gelişerek Asya-Avrupa Koşusu, sonraki yıllarda da Avrasya Maratonu olarak koşulmuş. 2013 yılında ise şehrin tanıtımı ve adını ön plana çıkarmak amacı ile İstanbul Maratonu olarak değiştirilmiş ismi…

Son yıllarda, neredeyse tüm dünya sporseverlerinin dikkatini toplayan İstanbul Maratonuna katılım sayısı da, halk koşusu ile birlikte iki yüz bini geçiyor!

Ancak, ne var ki; bu yıl, korona salgını dolayısıyla sınırlı sayıda yerli ve yabancı katılımı ile start alacak koşu… Üç ayrı kategoride koşulacak olan maraton; umuyorum, önümüzdeki yıl herhangi bir sorun yaşamaz ise dünyamız, normale dönecek…

İki kıtayı birbirine bağlayan, bu anlamda da dünyada tek olma özelliği taşıyan bu maraton; eski adıyla Boğaziçi, yeni adıyla 15 Temmuz Şehitler köprüsünden geçilerek kıtalar arası dolaşımını gerçekleştirmiş olacak.

Bu maratonunun aslında üstlenmiş olduğu, ayağa kalkmak isteyenlere yardım edecek bambaşka bir misyonu da var üstelik; iyilik… Evet, “iyilik için koş” temasını da barındırıyor boğazın iki yakasını bir araya getiren bu koşu; Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) gibi ülke genelinde faaliyet gösteren platformlara, yerelde de ihtiyaçlılara destek olmak için kurulmuş ve çalışan, onlarca dernek ya da platforma iyilik yapma ve yaptırma fırsatı da sunuyor.

Örneğin İzmir’de, Atatürk Lisesi Mezunlar Derneği de, iyilik maratonu da diyebileceğim koşunun bir ucundan tutmuş ve üyeleri ile herkesi geleceğe destek olmaya çağırıyor.

Ülkemizin son yaşadığı, İzmir depreminde bir kez daha gördük ki, bir olmayı, birlik olmayı ve birlikte yardımı, birlikte desteği, ne de güzel kotarıyoruz. İyilikten ve güzellikten ayrılmayalım ve ayağa kalkalım, ayağa kaldıralım.

Dipnot; “İyi insan olacağınıza, öyle bir yere götürün ki dünyayı iyilik beklenmesin.” Bertolt Brecht.

Önceki ve Sonraki Yazılar