KORONA’DAN NE ZAMAN ŞÜPHE ETMELİ?

Dünyadan gelen verilere ve Türkiye Sağlık Bakanlığı verilerine göre en sık belirtiler ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı olarak bilinmektedir. Bunun dışında tat ve koku duyularının kaybı, karın ağrısı, ishal, şiddetli baş ağrısı, yaygın vücut ağrıları, halsizlik ve yorgunluk sık görülen diğer şikayetlerdir.

ŞÜPHE DURUMUNDA NE YAPMALI?
Ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı en sık görülen şikayetlerdir. Bu şikayetlerden biri, ikisi ve üçü birlikte ortaya çıktığında kişi kendini izole etmeli, kesin olarak maske takmalı ve herhangi bir toplu taşıma aracı kullanmadan en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir. Ani ortaya çıkan bir solunum sıkıntısı ve nefes darlığı olduğunda ise Alo184 hattından yardım istenmelidir, 112 ambulansı gelecek ve hastayı en uygun sağlık kuruluşuna götürecektir.

HERKESE TEST YAPILABİLİR Mİ?
Şu anda geçerli olan olgu tanımına göre ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı şikayetlerinden en az birine sahip olan kişilere test yapılmaktadır. Herkese test yapılması pratik olarak mümkün değildir. Güney Kore, Almanya, Rusya gibi ülkelerde her isteyene test yapılmaktadır. Olabildiğince fazla sayıda kişiye test yapılması, vakaların erken tespit edilmesi ve temasların kısa sürede taranması bakımından önemlidir.

BU TESTİN YAPILMASI İÇİN HANGİ BELİRTİLERİN OLMASI LAZIM?
Öksürük, ateş, nefes darlığı şikayetlerinden birinin olduğu durumunda test yapılmaktadır. Bunun dışında herhangi bir nedenle acillere veya hastaneye başvurmuş kişilerde doktor gerekli gördüğünde test yapılabilir.

KORONA BELİRTİLERİNDE NEREYE BAŞVURULMALI?
En yakın bir hastanenin acil servisine başvurmak yeterlidir. Burada ön bir değerlendirmeden sonra hasta Covid-19 polikliniğine yönlendirilir.

KORONA TESTİ NASIL VE NEREDE YAPILIR?
Şu anda pandemi hastanesi olarak belirlenen bütün hastanelerde test yapılmaktadır.

TESTTE KESİN TANI KONUR MU?
Test pozitif olduğunda tanı kesindir. Negatif olduğunda test duruma göre 24-48 saat sonra tekrarlanmalıdır. Testlerin duyarlılığı %70 civarında, şikayetlerle birlikte değerlendirilen akciğer BT tetkiklerinin ise duyarlılığı %90’ların üzerindedir.

TEST SONUCU NE ZAMAN ÇIKAR?
Test sonucu 90-120 dakika sonra çıkar. Fakat testlerin bir arada değerlendirilmesi gerektiği için sonuç almak 2-3 gün sürebilmektedir.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar