Prof. Dr. Osman Erk

Prof. Dr. Osman Erk

Bir tutam nane bronşite çare

Öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı… Bronşit, bu şikayetlerle belirti veriyor. Limon, kırmızıbiber, kekik, kivi yiyin… Sonbahar ve kış, sadece griple gelmiyor. Bu mevsimin en büyük kabusunu akut bronşit hastalığı oluşturuyor. Akciğerlere hava giriş çıkışını sağlayan bronşların şişerek iltihaplanması olarak bilinen akut bronşit, inatçı ve şiddetli öksürükle belirti veriyor. Yine koyu renkli ve kanlı balgam da öksürüğe eşlik ediyor.

Bağışıklığı Güçlendirin

Göğüste yanma, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve eklem ağrısı ile belirti veren bronşit tanısı fizik muayene, kan tahlilleri ve akciğer filmi çekerek konuyor. Bu hastalıktan korunmanın ilk yolu bağışıklığı desteklemekten geçiyor. Özellikle beslenme ve uyku kalitesi vücut direncini artırıyor. Yeşillikler, sebze ve meyvelerden oluşan bir diyet, vücudu güçlendiriyor.

Antibiyotik İçmeyin

Bronşit hastalığı, %90 virüslerden kaynaklanıyor. Bu nedenle hastalığın iyileşmesinde antibiyotiğin bir faydası olmuyor. Çünkü antibiyotik yalnızca bakterilerin neden olduğu hastalıkları tedavi ediyor. Akut bronşitin tedavisi belirtilere yönelik değişiyor. Ateş ve ağrı kesici ilaçlar, bitkisel öksürük kesici ilaçlar ve yatak istirahati sıklıkla bu hastalıkla mücadelede etkin rol oynuyor.

Prof. Dr. Osman Erk, bronşitten korunmak için beslenme önerilerini sıralıyor…

  • Havuç, elma, kuru kayısı, domates, biber, bal kabağı gibi sarı, kırmızı ve turuncu renkli, A vitamininden zengin besinler yiyin.

  • Portakal, limon, kırmızıbiber, kekik, kivi, brokoli, maydanoz gibi antioksidan deposu besinlere sofranızda yer açın.

  • Nane, bronşit semptomlarını azaltmaya yardımcıdır. Nanedeki mentol, burun tıkanıklığını açar.

  • Yeşil çay, güçlü bir antioksidandır. Virüsün vücutta yayılmasını önler…


 

Önceki ve Sonraki Yazılar