Prof. Dr. Osman Erk

Prof. Dr. Osman Erk

Midenizin Düşmanı

En yaygın enfeksiyonlardan biri olan ve kansere yol açan mide mikrobu (Helicobacter pylori) bazen midede hafif ekşime, yanma, gaz, şişkinlik gibi problemlere, bazen de çok şiddetli mide ağrılarına neden olur. Kimi zaman da hiç belirti vermez…

Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Hijyen şartlarının kötü olduğu ülkelerde nüfusun yüzde 80 kadarı bu bakteriyle enfekte olmuş durumdadır. Mide mikrobu gastritin de en sık görülen nedenidir. Mide mikrobu, mide ve 12 parmak bağırsağı ülseri, mide kanseri ve bağırsak kökenli lenfoma hastalığının da ana nedenidir. Mide mikrobu, mide-bağırsak hastalıkları dışında pek çok diğer organ hastalıklarıyla da ilişkilendirilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü mide mikrobunu, mide için birinci derece kanserojen olarak kabul etmiştir. Bu mikrop, malt lenfoma hastalığı için önemli bir etkendir ve mide mikrobu tedavisiyle lenfoma gerileyebilir… Kesin bulgular olmamakla birlikte, kalp-damar hastalıkları, gıda alerjileri, bazı kan hastalıkları, migren ve romatizmal hastalıklarla ilişkili olduğu ifade edilmektedir. Araştırmalar, enfeksiyon nedeniyle mide-bağırsak duvarında artan geçirgenliğin besinlerdeki alerjen maddelerin vücuda sızmasına neden olduğunu, bağışıklık sisteminin uyarıldığını, ürtikerin ortaya çıktığını göstermektedir.

Kimlerde Görülür?

En önemli risk faktörleri, gelişmemiş ülkelerde doğmak, kalabalık aile ortamı, sağlıksız koşullar, temiz su ve yiyecek bulamamak ve ailedeki diğer bireylerde bu bakterinin olmasıdır. Bulaşma yolu kesin olarak bilinmemekle beraber, hijyenik olmayan yiyecek ve içeceklerle insana, daha sonra insandan insana geçtiği düşünülmektedir.

Teşhisi Kolay mıdır?

Bu hastalığın tanı ve takibi nefes testi (üfleme testi) ve gaitada antijen testiyle yapılır. Ancak hastalığın kesin tespiti için mide ve 12 parmak bağırsağı duvarından alınan endoskopik biyopsi şarttır. Dolayısıyla mide mikrobunun tespitinde endoskopi işleminin büyük rolü vardır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Her bakteride olduğu gibi tedavide antibiyotikler kullanılır. Ancak bu mikrop zor tedavi edilebildiğinden tedavide birden fazla antibiyotik birlikte kullanılmakta ve tedaviye mide asidini azaltan bir ilaç ilave edilmektedir. Bu hastalık için alınması gereken her ilaç, uzman bir doktor tavsiyesiyle alınmalıdır.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar