İduğ'dan o projeyle ilgili iddialara detaylı yanıt

Bornova ilçesinde yapımı yarım kalan 'Çocuk Dünyası Projesi' tartışma konusu oldu. İddiaların ardından detaylı bir açıklama yapan Bornova Belediye Başkanı İduğ süreci değerlendirdi...

06 Mart 2020 Cuma 10:42
İduğ'dan o projeyle ilgili iddialara detaylı yanıt

İzmir'in Bornova ilçesinde yapımı yarım kalan 'Çocuk Dünyası Projesi' tartışma konusu oldu. 

Bir basın kuruluşunda çıkan haberde proje alanının çürümeye terk edilerek yağmurlarda gölete dönüştüğü ve Bornova Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Mustafa İduğ'un yeni bir ihale için adım atmadığı iddia edilirken, Belediye Meclisi'nin AK Parti Grup Başkan Vekili Fatih Taştan'dan da "Çok uyarmamıza rağmen bir adım atmadılar. Biz Başkan İduğ'a en azından ilk katı tamamlamasını ve projeye sonra devam etmesini söylemiştik. Ama yapmadı. Daha önce de dediğimiz gibi 2 araç eksik alıp bu inşaatı tamamlayabilirdi. Olan Bornovalının parasına oldu" açıklaması geldi. 

İddiaların ardından detaylı bir açıklama yapan Bornova Belediye Başkanı İduğ süreci anlatırken, yüklenici firmanın ekonomik kriz nedeniyle sözleşme gereklerini yerine getirmemesinin ardından fesif işlemi dahil her işleminin günü gününe yapıldığını, rücu hamlesiyle tek bir kuruş bile kamu zararı yaşanmayacağını hukuki süreç sonunda işin yeniden ihale edileceğini duyurdu. Başkan İduğ ayrıca açıklamasında, "Bornova Belediyesinin tüm seçilmiş ve atanmış yöneticileri hukukun üstünlüğüne, yürekten inanırız. 
Zaman zaman hukukun güncel sorunlar ve ihtiyaçlar karşısında yetersiz kaldığını düşündüğümüz zamanlar olur. Ancak bizler hukukun üstünlüğüne ‘keyfe keder uyan’ işine gelmediği zaman hukuku görmemezlikten gelenlerden olmadık, olmayacağız" mesajını verdi. 

İŞTE O AÇIKLAMA 

Bilindiği gibi belediyer, yetki alanındaki vatandaşların ortak ihtiyaçlarını karşılamak üzere kanun ile kurulan, karar organı seçmenler tarafından seçilen, Anayasa’ya ve yasalara göre yönetilmesi gereken kamu kuruluşlarıdır.
“Bornova Belediyesi Çocuk Dünyası” projesi de tanımda ifade edilen ‘ortak ihtiyaç’ ilkesi çerçevesinde düşünülmüş, projelendirilmiş, dönemin yöneticileri tarafından yapılması kararlaştırılmış ve ihale edilmiş bir proje niteliğindedir. 
Süreç 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu çerçevesinde yapılan ihaleyi Son Yapı İnşaat Turizm İç ve Dış Ticaret Ltd.Şti kazanması ile başlamış, firma ile belediyemiz arasında 09 Şubat 2018 tarihinde işin ‘450 günde bitirilmesi’ hükmü ile sözleşme imzalanmıştır.
Bahse konu süre 05 Mayıs 2019 tarihinde sona erdiğinde inşaatın ancak yüzde 22’lik kısmı tamamlanmıştır. İlgili firma sürenin dolmasına yakın yasal bir hakkını kullanarak “Ülkemizde oluşan ekonomik koşulları” ileri sürerek 7161 sayılı Tasfiye Kararnamesi’den faydalanmak üzere Çevre Şehircilik Bakanlığına başvurmuş, Belediyemizden ek süre talep etmiştir. İlgili mevzuat gereği kendisine 23 Şubat 2020 tarihine kadar ek süre verilmiş, süre bitiminde sözleşmenin tek taraflı olarak feshedileceği aktarılmıştır. 
Bu sürenin sonunda idarenin fesih işlemini başlattığına dair tebligat kendisine 24 Şubat Pazartesi imzalanmış, 25 Şubat Salı günü kendisine yollanmıştır. 
Bu süreçlerde bir tek gün bile gecikme yaşanmamış, her işlem günü gününe gerçekleştirilmiştir.
Bundan sonra hukuki süreç işleyecek, fesih gerçekleşecek, iş yeniden ihale edilecektir. Yeni ihale noktasında inşaatın fiziki durumu tespit edilecek, hasar görmüş olan bir kısım var ise yeniden yapılacak, yıkım veya yeniden yapıma dair tüm masraflar, Son Yıl İnşaat’a rücu ettirilecektir. 
Kamunun parasal bir zararı olmayacaktır. 
Ancak arada kaybedilen zaman, çevreye verilmiş olan rahatsızlık da bizlere göre eşit derecede önemli bir zarardır. Keşke yasalar müsaade etseydi, çok daha erken müdahale edebilmiş olsaydık.
Fakat Bornova Belediyesinin tüm seçilmiş ve atanmış yöneticileri hukukun üstünlüğüne, yürekten inanırız. 
Zaman zaman hukukun güncel sorunlar ve ihtiyaçlar karşısında yetersiz kaldığını düşündüğümüz zamanlar olur. Ancak bizler hukukun üstünlüğüne ‘keyfe keder uyan’ işine gelmediği zaman hukuku görmemezlikten gelenlerden olmadık, olmayacağız. 
Durumu bilgilerinize sunarım.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.