Adana BB Başkanı Zeydan Karalar: Özgür basın hepimize lazım

Adana BB Başkanı Zeydan Karalar: Özgür basın hepimize lazım

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Kurtuluş Mücadelesi’ne karar verilen konakta, medya özgürlüğünün ehemmiyetine vurgu yapıldı.

Başkan Zeydan Karalar, işini özgürce ve halk faydasına yapan basın kuruluşlarına ve gazetecilere ihtiyaç bulunduğunu söyleyerek, medyanın özgürce çalıştığı günlerin yakın olduğuna inandığını izah etti.

10 Ocak Çalışan Basın mensupları Günü hasebiyle, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin hane sahipliğinde, Şakirpaşa Konağı’nda etkinlik tertip etti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Basın mensupları Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir, cemiyet azaları ile gazetecilerin katıldığı etkinlikte, basın özgürlüğünün ehemmiyetine vurgu yapıldı.

MEDYA ÖZGÜRCE ÇALIŞAMIYOR

Başkan Zeydan Karalar’ın basın çalışanlarına kendi elleriyle sucuk ekmek pişirip ikram ettiği etkinlikte ilk sözü alan ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, “10 Ocak 1961 tarihinde gazetecilere verilen haklarla bayram olarak kutlanan, ancak 1971 darbesi neticesi geri alınan haklar hasebiyle bayram olmaktan çıkan ve Çalışan Basın mensupları Günü ismiyle gündemde olan ehemmiyetli bir gündeyiz. Bugün medya can çekişiyor. Ekonomik olarak da büyük meseleler yaşayan medyamız, özgürce çalışamıyor. Türkiye’de bir hayli mahalli ve yaygın gazete kapanmış, bir çoğu da hemen hemen yoğun bakım altında. Bizler medyaya, bilhassa yerel medyaya sözde değil özde destek istiyoruz. Bayilerden gazete alarak, duyuru vererek, abone olarak ve okuyucu olarak destek olunmasını, yalnızca gazetelerin değil radyoların televizyonların da desteklenmesini istiyoruz” diye konuştu.

İŞİNİ YAPAN VE YAPICI TENKİTTE BULUNAN BASIN HEPİMİZİN FAYDASINADIR

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da, tarihi Şakirpaşa Konağı’nda, 10 Ocak Basın mensupları Günü’nde, medyayla alakalı yaşanan meseleler nedeniyle buruk hissettiklerini belirtti.

Başkan Zeydan Karalar, “Basın bir ülkede 4. güçtür.  4. güç olmalıdır. İşini iyi yapan, emeli sadece yurttaşa doğru haber eriştirmek olan, yapıcı tenkitte bulunan, eksikleri gören ve dikkat çeken basın, halkın ve yöneticilerin faydasınadır.

Çukurova Basın mensupları Cemiyeti’nin Basın mensubu Yılmaz Özdil’e layık gördüğü ödülü kendisine verirken söylediğim gibi, devleti ve ehemmiyetli müesseseleri yönetenler basının özgür olmasını istemeliler. Zira yapıcı çalışan, görevini yapan basın, sizin görmediklerinizi, farkına varamadıklarınızı gösterir ve eksiklerinizi gidermenizi sağlar. Dolayısıyla basın özgürlüğünü hepimizin bu mantıkla savunması gerekiyor” dedi.

BASIN YİNE ÖZGÜRLEŞECEKTİR

Yakın gelecekte basının yine özgürleşeceğine inandığını belirten Başkan Zeydan Karalar, şunları söyledi: “Hepimizin bu konudaki uğraşı zati var. Türkiye’mizde demokrasinin köklü hale gelmesini, hukuk devleti özelliğimizin pekişmesini, medya üyelerinin ve diğer mesleklerde çalışanların işlerini baskı altında kalmadan yapabilmesini istiyoruz.”

KURTULUŞ SAVAŞI’NA KARAR VERİLEN KONAKTAYIZ

Başkan Zeydan Karalar, sözlerini şöyle bitirdi: “Şu anda içinde bulunduğumuz tarihi konağa da değinmeden geçemeyeceğim. Bilirsiniz ben takriben 10 senedir söylüyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kurtuluş Mücadelesi’ne ait ilk toplantıyı yaptığı yer Şakirpaşa Konağı’dır. O vakit Ceyhan’ın komutanı İzzet Paşa, Cemil Nardalı, Menemenci,  bölgedeki diğer komutanları ve şehrin ehemmiyetli isimlerini çağırır. Uzun toplantılar yapar ve Kurtuluş Savaşı vermeye karar verir. Mustafa Kemal Atatürk daha sonra  ‘Bende bu vekayiin ilk hissi girişimi bu memlekette, bu güzel Adana’da doğmuştur’ diyerek, Adana’yla alakalı bu gerçeği ifade etmiştir. Bu konağın öyle de bir özelliği, tarihi bir ehemmiyeti var.”