Bakırköy Belediyesi askeri alanın imara açılmasına itiraz edecek

Bakırköy Belediyesi askeri alanın imara açılmasına itiraz edecek

Bakırköy Şenlik'te askeri lojmanlar yıkılıp TOKİ'ye devredildi. Arazinin imara açılmasına tepki gösteren Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu imar planına itiraz edeceklerini söyledi.

Bakırköy’ün de 32 bin metrekarelik askeri alan imara açıldı. Şenlik Mahallesi’nde bulunan araziyi imara açan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeşil alan olması gereken alanı konut alanı yaptı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak‘ın haberine göre, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu plana itiraz edeceklerini belirterek, “Tüm yasal haklarımızı kullanacağız. Burası yeşil kalmalı” dedi. Kerimoğlu ana planlara itiraz ettiklerini ve itirazlarının reddedilmesi üzerine dava açtıklarını söyledi. Kerimoğlu dava sürecinin devam ettiğine dikkat çekerek “Buradaki askeri lojmanlar yıkıldıktan sonra arazi TOKİ’ye devredildi. Buranın yeşil alan olarak kalması gerekiyor. Ama bakanlık burada yapılaşmayı artıran planlar yaptı. Biz kararlıyız. Bu plana da itiraz edeceğiz ve gerekirse dava açacağız. Yapılan doğru değil” ifadelerini kullandı.

Bakanlıkça “Askeri kışlalar ve tarla” görünen bölüm, çoğunluğu konut alanı ile birlikte özel eğitim alanı, park ve camiye dönüştürüldü. Planlarda “bağ içerisinde askeri binalar” olarak görünen bölüm ise rekreasyon alanı yapıldı. Bakanlık tarafından dün askıya çıkarılan imar planında da alan parsellere bölündü. Bakanlığa bağlı TOKİ yetkililerinin imzaladığı parsellenmeyi gösteren yeni plan bakanlık tarafından 3 Temmuz’da onaylandı. Plana 18 Ağustos’a kadar itiraz edilebilecek.