Sultansazlığı'ndan dünyaya 'kamış' ihracatı

Sultansazlığı'ndan dünyaya 'kamış' ihracatı

3.918 Rakımlı Erciyes Dağı'nın eteğinde yer alan, göçmen kuşların önemli uğrak yerlerinden olan Sultansazlığı Milli Parkı'ndan kesilen kamışlar Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Yurt Haber - Kayseri'nin Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçeleri üçgeninde yer alan, 352 türde kuşun uğradığı, yaşadığı, kuluçkaya yattığı tatlı ve tuzlu sudan dolayı ilginç bir ekolojik su kaynağı olan Sultansazlığı'nda Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden aldıkları izinle saz kesimi yapılıyor.

whatsapp-image-2021-12-15-at-11-56-46.jpeg

Develi,Yahyalı ve Yeşilhisar ilçelerine bağlı  mahallerde yaşayan  vatandaşlar kendi imkanlarıyla  Kasım ayından başlayıp, Ocak ayının sonuna kadar kamış kesimi işi yapıyor.

whatsapp-image-2021-12-15-at-11-56-24.jpeg

İşlenerek hasır haline getirilen kamışlar aynı zamanda güneşlik, kulübe, hasır dekorasyonu, plaj şemsiyesi, ters tavan, duvar kaplama ve bahçe çiti olarak kullanılabiliyor.

whatsapp-image-2021-12-15-at-11-56-55.jpeg

Deste haline getirilerek bağlanan kamışlar, traktörlerle Taşınarak toplama alanlarına götürülüyor. Burada kök ve uç kısımları kesilerek ayıklanıyor ve düzlenen kamışlar büyük balyalar haline getiriliyor.

Tekrar Kamyonlara yüklenen kamış balyaları, Avrupa ülkelerine ulaştırılmak üzere Mersin Limanı'na gönderiliyor. Milli park alanında yılda 4 bin ile 5 bin balya civarında hasat yapılıyor ve yurt dışına ihraç ediliyor.

whatsapp-image-2021-12-15-at-11-56-39.jpeg

Develi ilçesinin Sindelhöyük mahallesinden Tuna’lar Ticaretten Musa  Tuna, Sultansazlığı'nın kamışlarını kalitesine görev balyası 2 ila 3 eurodan Almanya, Hollanda, İngiltere ve Danimarka başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ve bazı Doğu ülkelerine de ihraç ettiklerini söyledi.

whatsapp-image-2021-12-15-at-11-56-33.jpeg

Kamış ticareti yapan Tuna’lar ticaretin sahibi Musa Tuna, bir bağda 70 adet kamış bulunduğuna dikkat çekerek, ''Son yıllarda Çin'in de piyasaya girmesi ihracatımızı önemli ölçüde etkiledi. O nedenle Türkiye genelinde ve Develi ilçesinde bu işi yapan firmalar var.Aslında bu iş çok  Zahmetli bir iş. Türkiye'de bir kamış bağını 10-15 TL arasında, yurt dışına ise  ortalama 2 ila 3 euroya satıyoruz'' dedi.