5 yaşındaki çocuğa işkence yaptılar, suçu birbirlerine attılar       

5 yaşındaki çocuğa işkence yaptılar, suçu birbirlerine attılar       

İstanbul Fatih'te 5 yaşındaki kızı S.S.K'ya işkence yaptığı iddiasıyla tutuklanan baba İbrahim K. ile birlikte yaşadığı Hatice T.'nin yargılandığı davaya devam edildi.

Küçük kız , "Hatice'nin yanına gitmek istemiyorum. Babamın yanına da gitmek istemiyorum. Onlar bana kötü davranıyorlar" diye konuştu. Zanlılar ise suçu birbirlerine attılar, ikisinin de tahliye talepleri reddedildi.
 
Ekşi Sözlük sayesinde ortaya çıkan işkence olayında, 5 yaşındaki çocuğun babası ve üvey annesi tarafından dayak yediği ortaya çıkmıştı. Vatandaşların polise haber vermesinin ardından eve baskın yapılmış ve küçük çocuk koruma altına alınmıştı. Baba İbrahim K., ve sevgilisi Hatice T. de tutuklanmıştı. İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde ikinci celsesi görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Hatice T. ve İbrahim K. getirildi.  Şikayetçi anne Kudret K. de avukatıyla birlikte duruşmada hazır bulundu. 

Anne: "Her ikisinden de şikayetçiyim"

Şikayetçi Kudret K. eşiyle aralarında boşanma davası olduğunu ve iki senedir ayrı yaşadıklarını belirterek "Eşimle anlaşamadığımız için ailem beni aldı. Ertesi gün çocuğumu almaya gittiğimde evde yoklardı. Bunun üzerine ailem, 'Babasıdır yanında kalsın' dedi. Karakoldan aranıncaya kadar Ankara'ya gittiklerini sanıyordum. İki yıldır kızımı görmedim. Karakola çağrıldığımızda kızımın her tarafı yanıklar ve morluklarla doluydu" dedi. Anne Kudret K., "Çocuğumun ön dişleri yoktu. Gözünde morluk, ayaklarında, ellerinde yanıklar vardı. Polis sigara söndürüldüğünü söyledi. Kolunda diş izi, sırtında ve boynunda tırnak izleri ve çizikler vardı" diye konuştu.

Kızı S.K'nin kendisini gördüğünde suskun ve durgun olduğunu kendisini benimsedikten sonra ise Hatice T.'nin kendisine yaptıklarını anlattığını söyleyen Kudret K., "Kızıma 'Tekrar o kadına gitmek istiyor musun' diye sorunca bana, istemediğini söyleyip kendisini ısırdığını, üstüne çaydanlıkla su döktüğünü, dişlerini söktüğünü anlattı. Kızıma 'Babana neden söylemiyorsun dediğimde 'Babam bana kızıyordu. Beni kemerle dövüyordu' diye anlattı. Her ikisinden de şikayetçiyim" diye konuştu.

Tutuklu baba: Çocuğuma kötü davranıldığını bilmiyordum

Tutuklu baba İbrahim K. ise "Ben de sizin kadar biliyorum. Günümün üçte ikisini dışarda geçiriyordum. Çocuğuma kötü davranıldığını bilmiyordum. Karakolda öğrendim" dedi. Diğer sanık Hatice T. de suçsuz olduğunu söyledi.

5 yaşındaki çocuk da duruşmada dinlendi

Daha sonra 5 yaşındaki S.S.K dinlenmek üzere duruşma salonuna alındı. S.K'nin olay sonrasında koruma altına alındığı çocuk esirgeme psikoloğu ve adliye pedagogunun eşliğinde, izleyiciler salondan çıkarıldıktan sonra ifadesi alındı. Olayın mağduru küçük çocuk ifadesinde,  "Babam işe gidiyordu. Evde yalnızken Hatice bana kötülük yaptı.Babam kemerle dövdü. Hatice beni dövdüğünde canım çok acıyordu" dedi.

Şu anda yurtta kaldığını, arkadaşları ile mutlu olduğunu ve büyüyünce ressam olacağını söyleyen S.K, "Hatice'nin yanına gitmek istemiyorum. Babamın yanına da gitmek istemiyorum. Onlar bana kötü davranıyorlar. Ben biraz yaramazlık yapıyordum. Hatice'nin yaptıklarını bazen babama söylüyordum, bazen söylemiyordum. Çünkü beni döver diye korkuyordum. Hatice'nin yaptıklarını söylediğimde babam beni dövdü. Neden dövdüğünü bilmiyorum" diye konuştu. 

Hakim: Çocuğun vücudunda 40'a yakın lezyon tespit edilmiş. Ne diyorsun?

Hakim, "Adli Tıp Kurumu raporuna göre çocuğun vücudunda 40'a yakın lezyon tespit edilmiş, Ne diyorsun?" diye sorunca sanık baba İbrahim K., "Ben annesi gittikten sonra çocuğum yurt ortamında yetişmesini istemediğim için bir yuva bulmak amacıyla diğer sanıkla bir araya geldim. Bir baba olarak 5 yaşındaki çocuğuma kötü davranmam mümkün değildir. Buna gözyummam da mümkün değildir. Tahliyemi talep ederim" dedi.

Sanık Hatice T. ise "Suçsuzum. Kendi öz kızım gibi baktım. Çocuğa şiddet uygulayan babasıdır. Suçu bana atmaktadır" diye konuşarak tahliyesini talep etti.

Tahliye talepleri reddedildi

Mahkeme, mağdure S.K'nin raporunu dikkate alarak her iki sanığın da tahliye talebini reddetti. Sanıklara gelecek celseye kadar son savunmalarını hazırlamaları için süre veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

İddianame

İddianamede tutuklu sanık Hatice T.'nin "Çocuğa karşı eziyet" ve "Yaralama" suçlarından 4 yıldan 11 yıla, tutuklu sanık baba İbrahim K.'nın ise "Alt soya karşı eziyet" ve "Yaralama" suçlarından 4,5 yıldan 12,5 yıla kadar hapisleri isteniyor.