6 milyon kök hint keneviri yakalandı

6 milyon kök hint keneviri yakalandı

Diyarbakır'ın Lice İlçesi 6 milyon 14 bin 486 kök kenevir bitkisi ele geçirildi.

Diyarbakır'ın Lice İlçesi kırsalında sürdürülen operasyonda çok sayıda mühimmat ve yaşam malzemesi ile piyasa değeri 1 milyar 530 milyon 679 bin lira olan ve 120 ton esrar elde edilebilecek 6 milyon 14 bin 486 kök kenevir bitkisi ele geçirildi.

Diyarbakır 7'nci Kolordu Komutanlığının sevk ve idaresinde 24 taburun katılımıyla Lice ve civar bölgelerde icra edilen "Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu" sürüyor.

Dağlık ve ormanlık alanda, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen teröristlerin etkisiz hale getirilmesi, örgütün finans kaynağı kenevir ekim alanlarının imhası ile sığınak ve depoların tahrip edilmesi amacıyla başlatılan operasyon başarıyla devam ediyor. Operasyonlarla terör örgütü PKK'nın en büyük finans kaynağının kurutulması hedefleniyor.

İMHA EDİLDİ

Operasyonun ilk 3 gününde yüzlerce arazide tespit edilen 6 milyon 438 bin kök Hint keneviri, güvenlik güçlerince söküldükten sonra imha edildi. İmha çalışmaları devam ederken, diğer yandan da uyuşturucu ekili yeni arazilerin tespiti yapılıyor. Uyuşturucuların imhası ve tespit çalışmalarına korucular da destek veriyor. Bu kapsamda, yeni tespit edilen arazilerde yaklaşık 2 milyon 700 bin kök Hint keneviri ile toprağa gömülmüş 373 kilogram toz esrar bulundu.

ÇOBANLARA TEHDİTLE NÖBET TUTTURMUŞLAR


Operasyon bölgesindeki uygulamalarda 6 bin 210 araç ve 15 bin 595 kişinin incelendiği, gözaltına alınan 59 zanlıdan 3'ünün "uyuşturucu ticareti yapmak ve yer temini sağlamak" suçlarından tutuklandığı belirtildi. Ayrıca, bölgede tespit edilen çok sayıda sığınak ve el yapımı patlayıcı imha edilirken, aralarında lav silahının da yer aldığı çok sayıda silah ve mühimmat ile örgütsel doküman ele geçirildi.

Operasyonlarda gözaltına alınan şüpheli bir çoban, güvenlik güçlerine verdiği ifadesinde, PKK'lı teröristlerin "Dediklerimizi yapmazsan sizi öldürürüz." diye tehdit edip, uyuşturucu ekili arazilerde kendilerine zorla nöbet tutturduklarını iddia etti. İfadesinde "Benim rızam yok. Zorla bizi suça itiyorlar. Benim de onlarca hayvanıma el koydular." diyen çoban, çok sayıda mağdurun uyuşturucu ekili arazilere yakın bölgelerde silah zoruyla çadır kurup nöbet tuttuğunu, arazilerin kontrolü ve sulamasını yaptıklarını itiraf etti.(Hürriyet)