Adalılar tahliye ihtarına tepkili!

Adalılar tahliye ihtarına tepkili!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Büyükada İskelesindeki dükkanlar için tahliye kaarı alması Ada halkının tepkisini çekti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, aralarında 100 senedir aynı adres de hizmet veren İksidas Kitabevi'nin de bulunduğu Büyükada İskelesindeki dükkanlar için tahliye kaarı alması Ada halkının tepkisini çekti.

18 Eylül 2017 tarihinde İBB Emlak Yönetimi Daire Başkanlığı Emlak Müdürlüğü tarafından iskele esnafına yapılan tebligatta, dükkanların 15 Ekim 2017 tarihine kadar boşaltılması istendi.

 Adalar Postası'nda yer alan habere göre, Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin tersaneleri ve vapurları yanı sıra iskeleleriyle birlikte 2005‘te tastamam İBB’ye devriyle Büyükada İskelesi kiracıları ile kira kontratı yapmayıp işgaliye olarak ecrimisil alan İBB, 25.1.2006‘da internet sitesinden Büyükada İskele binası için restorasyon ihalesi duyurusuyla bir ilan vermişti.

İhaleyi alanların Ağustos 2006‘da tarihi iskele binasının hemen önünde iskele üzerine inşa ettikleri demir aksamlı güneş tentesiyle binanın tarihi kimliğini gölgede bırakması üzerine “1914-15 yılları arasında İzmitli mimar Mihran Azaryan tarafından yapılan Büyükada İskele binasının önüne yığılan demir yığınının kaldırılması, ihtiyaç halinde ancak tarihi yapıyla oran ve uyum içinde bir güneş tentesinin uygulamasına izin verilmesi,” yönünde yapılan tüm eylem ve başvurular ise dikkate alınmadı.

KAMPANYA BAŞLATILDI

Tahliye kararına tepki gösteren Ada halkı, Change.org üzerinden "Büyükada İskelesi'ndeki dükkânların tahliyesi derhal durdurulsun!" başlığı ile bir kampanya başlatarak tahliye ve yıkım kararının durdurulması çağrısı yaptı. 

Kampanya metninde, "Bir kez daha Adalar’ın tarihi ve kentsel dokusunun alışılagelmiş öğelerinden olup yıllardır güler yüzlerine, selâmlarına âşina olduğumuz, Büyükada ve tarihi iskele binasıyla âdeta özdeşleşmiş esnaftan, aralarında neredeyse iskele binasıyla yaşıt tam bir asırlık Nikolaki Ksida’nın gazete bayinin de bulunduğu İksida kitapçımız Mikail Paşa, hediyelik eşyacımız Taylan Karaduman, büfemiz Gönül Dinler, telekom bayimiz Ömer Katmer, gözlükçümüz Ali Rıza Türkeş, tatlıcımız Selahattin Almaz ve Türk Kadınlar Birliği’nin usulsüz tahliye istemlerinin ivedilikle durdurularak kira sözleşmelerinin yenilenmesini arz ederiz." ifadelerine yer verildi.