Atatürk ve bayraklı işgal

Atatürk ve bayraklı işgal

İzmir’in Aliağa İlçesi’ne bağlı Çakmaklı Mahallesi, Hacı Mehmet Çiftliği mevkii Ege kıyısında doğa harikası bir yer. Mahalle sakinleri kıyıda, kaçak yapılaşmadan muzdarip ve şikayetçi. Dilekçelerine doyurucu yanıt alamıyor, dertlerine çare bulamıyor.

YURT Gazetesi-Ali Avcu/ Olay şu: 2016 Nisan sonunda Hacı Mehmet Çiftliği mevkiinde 956. Parsel’de betonarme inşaat başladı. 2 Mayıs’ta toplanan mahalleli, tarla vasfı olan bu araziye betonarme bina yapılamayacağı gerekçesiyle Aliağa Kaymakamlığı’na toplu dilekçeyle başvurdu.

Ve macera başladı..

İnşaat devam ediyordu. Mahalleli 9 Mayıs’ta inşaatın safahatını da resimleyerek ikinci dilekçeyi verdi.. İnşaat mühürlendi. Ancak inşaat tekrar başladı. Mahalle sakinleri tekrar başvurdu. Mühür kanunsuz yere sökülmüştü. Bu jandarma ve polis tutanağı ile tespit edildi. Eski deyim ile mühür feyki vardı. Savcılığa suç duyurusunda da bulunuldu. Bu arada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, Çevre ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne de resmi başvuru yapıldı. Başbakanlık’ın şikayet hattı, BİMER’e de belgelerle başvuru yapıldı. İnşaata elektrik bağlayan GEDİZ Elektrik’e de başvuru yapıldı. Sonunda Aliağa Belediye Başkanlığı Encümeni eski haline yani tarlaya dönüşmesi yönünde yıkım kararı verdi. Yaz geçti kış geldi bu karar uygulanmadı. Ya da uygulattırılmadı.

Miş miş miş

Üstüne üstlük inşaattan çıkan molozlarla denize dolgu yapıldı. Hem de üzeri kumla kaplanarak. Sahil bandı da demir parmaklıklarla kapatıldı. Kimdi bu cesur insanlar diye biraz araştırdık. İnşaat Selahattin Algül’ün 18 yaşındaki oğlu Hüseyin oğlu Algül adına.. Mahalle sakinleri anlatıyor: Aaaa bir baktık ki, binaya artezyen kuyusu açıldı. Elektrik de tamam.

Bu hizmetlerle üç suç da tamam. 1- İmar kanununa aykırı yapı yapmak 2- Kıyı kanununa aykırı yapı yapmak. 3- Milli Emlak'a ait kıyı şeridine dolgu yaparak, demir parmaklıklarla çevirmek. İzmir Valisi Sayın Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Azizi Kocaoğlu ve Çankaya Eski Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın ‘bir tanesi’ çiçeği burnundaki Genel Sekreteri Buğra Gökçe, Aliağa Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz, Belediye Başkanı Serkan Acar ne dersiniz? Ne olacak bu iş. Peki, Gediz Elektrik dağıtım AŞ Genel Müdürü Metin Demirdağ, İzmir Emlak Genel Müdürü Tufan Büyükuzun. Orada mısınız? Alooooo! Ses verin.