Bu vahşeti durdurun: Boğa güreşleri için aynı günde iki farklı karar

Bu vahşeti durdurun: Boğa güreşleri için aynı günde iki farklı karar

Antalya Kumluca Belediyesi, 3-4 Ağustos tarihleri arasında düzenleyeceği 3’üncü Karagöl Yayla Şenlikleri kapsamında gerçekleştireceği boğa güreşleri izni için 27 Temmuz’da Antalya Valiliği’ne başvuru yaptı.

Aliseydi Karagöz / Antalya

Belediyenin başvurusu valilik makamı ile Tarım ve Orman Bakanlığı 6’ncı Bölge Müdürlüğü Antalya Şube Müdürlüğü’nce kabul edildi.

Antalya Barosu Hayvan hakları Komisyonu başkanı Av.M Alev Ersan, Boğa güreşlerinin iptal edilmesi için hukuki süreç başlattı. Başkan Ersan, Boğa güreşlerinin 5199 sayılı Hayvan Haklarını Koruma Kanunu Maddesi uyarınca " Hayvanları başka bir canlı hayvanla dövüştürmek yasaktır. Folklorik amaca yönelik, şiddet içermeyen geleneksel gösteriler, Bakanlığın uygun görüşü alınarak il hayvanları koruma kurullarından izin alınmak suretiyle düzenlenebilir” kapsamında suç teşkil eden bir faaliyet içerdiğini belirterek İl Hayvan Hakları Koruma Kurulu’na şikayette bulundu. Şikayeti değerlendiren İl Hayvan Hakları Kurulu, boğa güreşleri için verilen izni iptal etti. 

BELEDİYE BAŞKANI YENİDEN BAŞVURDU

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı 6’ncı Bölge Müdürlüğü Antalya Şube Müdürlüğü, Kumluca Belediyesi’ne boğa güreşlerinin iptal edildiğine yönelik yazı gönderdi. Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, önceki yıllarda da boğa güreşlerinin düzenlendiğini belirterek, halkın güreşlere yönelik büyük talebi olduğunu aktardı. Boğa güreşlerinin yapılabilmesi için Antalya Valiliği’ne yeniden başvuru yaptı.

DEVREYE BAŞKAN BÖCEK GİRDİ...

Antalya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu başkanı Av.M Alev Ersan'nın girişimleri ile iptal edilen bu kararın ardından, CHP Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, kaymakamlığın iptal kararına tepki göstererek, CHP'li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'i arayıp konu ile ilgili yardım istedi.

Başkan Böcek'in araya girmesi sonucunda daha önce iptal kararı edilen Boğa güreşleri, Antalya Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi ÖZGÖDEK tarafından mesai saatine 10 dakika kala bu kez boğa güreşlerinin yapılması için olur yazısı verildi.

BAŞKAN KÖLEOĞLU AÇIKLAMA YAPTI..

Antalya Kumluca İlçesinde Boğa Güreşlerinin yapılması için gerekli izni aldıklarını ve kamuoyuna bir video paylaşımıyla duyuran CHP'nin Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu “ Kıymetli Kumlucalı hemşehrilerim büyük ailem. Biliyorsunuz Bugün Karagöl yayla şenliklerimizi başlattık.Biraz sonra Yörük ateşimizi yakıp şenliğimizi başlatacağız. Temsilimize Cumartesi günü motor ve kros yarışlarımızla devam edeceğiz. Pazar günü de boğa güreşleri ile şenliğimizi tamamlayacağız.

SAYIN VALİMİZ BİZİ KIRMADI...

İzinlerimizi daha önceden aldık ama, bazı kesimlerin yapmış olduğu girişim neticesinde şenliğimizi iptal etmeyi başardılar.Ama bizlerde Kumluca halkının vermiş olduğu güçle, destekle, Antalya Büyükşehir belediye başkanımız sayın Muhittin Böcek'ten yardım istedik.Destek istedik. O bize sahip çıktı. Sayın valimizde bizi kırmadı. Olur'u verdi. Tekrar boğa güreşlerimiz devam edecek. Bütün yöre halkını herkesi davet ediyorum. Şimdiden iyi eğlenceler diliyorum.” açıklamasın da bulundu..

ANTALYA BAROSU HAYVAN HAKLARI KURULUNDAN BÜYÜK TEPKİ..

Boğa Güreşleri hakkında bir günde iki ayrı karar verilmesine büyük tepki gösteren Antalya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu başkanı Av.M Alev Ersan, Boğa güreşlerinin bir insanlık suçu olduğunu belirtti.

Başkan Ersan, Boğa güreşlerinin yapılmaması yönünde önlemlerin alınması, tespitlerin yapılması, ve gerekli yasal mevzuat çerçevesinde ceza verilmesi için Kumluca Başsavcılığına başvuruda bulunduklarını söyledi. 

Boğa güreşlerinin hayvanlara eziyet ve işkence olduğunu belirten Antalya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu baskani Av. M Alev Ersan'nin YURT'a yaptığı açıkması şöyle;

“Antalya Kumluca İlçesi Karagöl Mevkii, Karagöl Yaylası 3. Karagöl Yayla Şenlikleri kapsamında 4.8.2019 tarihinde düzenlenmesi planlanan Geleneksel Folklorik amaçlı, Boğa Güreşlerinin iptali için, Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu başkanı olarak, “ Boğa güreşlerinin 5199 sayılı Hayvan Haklarını Koruma Kanunu Maddesi uyarınca 'Hayvanları başka bir canlı hayvanla dövüştürmek yasaktır. Folklorik amaca yönelik, şiddet içermeyen geleneksel gösteriler, Bakanlığın uygun görüşü alınarak il hayvanları koruma kurullarından izin alınmak suretiyle düzenlenebilir “ maddesi kapsamında suç teşkil eden bir faaliyet içerdiğini ve verilen iznin hukuka ve yasaya aykırı olduğunu belirterek İl Hayvan Hakları Koruma Kurulu başkanlığına başvurdum. 

BOĞA GÜREŞLERİ İPTAL EDİLDİ...

İl hayvanları koruma kuruluna vali adına vekaleten bakan Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek tarafından yapmış olduğumuz başvuruya binaen görülen lüzum üzerine T. C. Tarım ve Orman Bakanlığı VI. Bölge Antalya Şube Müdürlüğünün 02.08.2019 tarih ve 68705689-280-297 sayılı yazısı ve Vali a. Antalya Kepez Kaymakamlığı oluruyla iptal edilmesi talimatı verildi.

İptal kararını aldım. Kumluca kaymakamligina fakslattim.

KARAR BİR ANDA DEĞİŞTİ

30 dakika sonra Kumluca kaymakamlığından yeni olur kararı olduğu bilgisi geldi. Bunun üstüne bizzat kaymakam beyi aradım yukarıdan çok baskı olduğunu yeniden olur vermek zorunda kaldığını söyledi. Peşinden Kumluca belediye başkanı Mustafa Köleoglu , Facebook hesabından yeni izni nasıl aldığını anlatan yayın yaptı.

Özetle Kumluca belediye başkanı Köleoglu dayısı (tabii gerçek dayısı değil) CHP'li Antalya Büyükşehir belediye başkanını arıyor Muhittin Böcek'le beraber kaymakam beyin yanına gidiyorlar ve yeni olur kararı alıyorlar. Tabii Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'le AKP'li İçişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun arasının da su sızmayacak kadar iyi olduğu söylentilerinin de ayyuka çıktığını belirtmeliyim.

BU BİR İNSANLIK SUÇUDUR

Kısaca Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in devreye girmesiyle hukuka aykırı ikinci bir karar alınarak T. C. Tarım ve Orman Bakanlığı VI. Bölge Antalya Şube Müdürlüğünün 02.08.2019 tarih ve 68705689-280-298 sayılı yazısı ve Vali a. Kepez Kaymakamlığı yazısı ile  boğa güreşlerine yeniden olur veriliyor.”

Kaymakamlık tarafından verilen olur yazısını kabul etmemiz asla söz konusu değildir. Hayvanları başka bir canlı hayvanla dövüştürmek yasaktır. Boğa güreşleri hayvanlara eziyet ve işkencedir. Ayrıca bu bir insanlık suçudur. Bu bir vahşettir. Tüm duyarlı insanları bu vahşete dur demeye çağırıyorum.”