Diyarbakır-Şanlıurfa yolunda kaza; 6 ölü, 4 yaralı

Diyarbakır-Şanlıurfa yolunda kaza; 6 ölü, 4 yaralı

Diyarbakır - Şanlıurfa karayolunda bu sabah meydana gelen trafik kazasında menfeze yuvarlanan minibüsteki aynı aileden 3’ü çocuk 6 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi ağır yaralandı. Kazada ölen ve yaralananların Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde yaşadıkları ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle ilçeden ayrılıp Gittikleri Hatay’dan yasağın kaldırılmasıyla evlerine dönen Salar Ailesi’nin fertleri olduğu ortaya çıktı.

Kaza, Diyarbakır- Şanlıurfa karayolunun 30’uncu kilometresindeki, Karayakup Köyü yol ayırımında bugün saat 05.30 sıralarında meydana geldi. Salar ailesi fertlerini taşıyan 30 E 1073 plakalı minibüs, sürücü 24 yaşındaki Sadık Salar’ın henüz bilinmeyen nedenle direksiyon kontrolünü yitirmesi sonucu yol kenarındaki menfeze uçtu.

6 ÖLÜ, 4 YARALI


Hurdaya dönen minibüste bulunan 10 kişiden sürücü Sadık Salar ile aile fertlerinden 3’ü çocuk 5 kişi daha kaza yerinde öldü. Salar ailesi fertlerinden ağır yaralı 4 kişi de kaza yerine gönderilen ambulans helikopter ve diğer ambulanslarla Diyarbakır’daki çeşitli hastanelere kaldırılarak tedaviye alındı.

İlk belirlemelere göre sürücünün direksiyon başında uyuklamasının neden olduğu sanılan kazada, minibüste bulunan ve parçalanan ev eşyası, gıda maddeleri, bisiklet, çocuk mamaları, oyuncaklar geniş bir alana saçıldı.

Kaza yerinde savcının yaptığı incelemenin ardından Hakkari nüfusuna kayıtlı ölenlerin ve yaralananların kimlik tespiti işlemleri başlatıldı.

YASAĞIN KALKTIĞI YÜKSEKOVA’YA DÖNÜYOLARDI


Kazada ölen ve yaralanan Sağlar ailesinin fertlerinin Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ne 6 kilometre uzaklıktaki Aşağı Güveç Köyü’nde yaşadıkları ortaya çıktı. Yüksekova’da kazılan hendekleri kapatmak, barikatları kaldırmak ve PKK’lı teröristleri etkisiz hale getirmek için 13 Mart’ta sokağa çıkma yasağının getirilmesiyle birlikte Salar ailesinin Hatay’ın Dörtyol İlçesi’ndeki yakınlarının yanlarına gittikleri belirtildi.

Ailenin Yüksekova’da sokağa çıkma yasağının 30 Mayıs günü saat 06.00 ile 20.00 arasında kaldırılmasının ardından ilçedeki evlerine dönmek üzere Dörtyol’dan minibüsle evlerine gitmek üzere yola çıktıkları ortaya çıktı.

Kaza, Salar ailesinin oturduğu Yüksekova’nın Aşağı Güveç Köyü’nde büyük üzüntüye neden oldu.