Dünya'ya İsmet Paşa'nın oğlu olarak geldi, ama dünyadan Erdal İnönü olarak ayrıldı

Dünya'ya İsmet Paşa'nın oğlu olarak geldi, ama dünyadan Erdal İnönü olarak ayrıldı

Fizik profesörü olması, sol düşünce hayatına kattıklarıyla, esprili kişiliğiyle, mütevazılığıyla, zekasıyla birçok politikacıya örnek olan Erdal İnönü'nün unutulmaz anıları.

İsmet İnönü'nün oğlu,Halkçı partinin, ve SHP'nin eski genel başkanı, ODTÜ'nün eski dekan ve rektörü, dünyanın ünlü fizikçilerinden Erdal İnönü ölümünün 10'uncu yıldönümünde Türkiye'nin çeşitli yerlerinden konferanslarla, söyleşirlerle anılıyor.

Espriliği kişiliği ile siyasete renk kattı

Bir anı: Sol parti liderleriyle restoranda Garson: Bir şey almak ister misiniz,efendim Erdal İnönü: Teşekkürler biz birbirimizi yiyeceğiz.

Erdal İnönü’ye, hiç sıcak bakmadığı siyasete yıllar sonra neden girdiğini sorarlar. Yanıtı: “Ülkemi benden daha kötüleri yönetmesin diye!”

Sayın inönü, sizi bu sıralar sinema salonlarında göremiyoruz pek?
Tabi sinema salonları karanlık oluyor.

1987 seçimleri öncesi Turgut Özal'ın ANAP'ı ile rekabet halinde olan Erdal İnönü'nün SHP'si, belki de Türkiye siyasetinin en ağız sulandırıcı kampanyalarından birine imza atacaktı. "Limon" metaforu üzerinden halkın geçim şartlarını eleştiren kampanya, seçim otobüsü üzerinde limon sıkan bir Erdal İnönü imgesi bırakacaktı.

Bilim dünyası ve bilimsel düşünceyi önde tutmasıyla

TÜBİTAK Bilim Kurulu, Atom Enerjisi Komisyonu, UNESCO Yürütme Konseyi üyeliği ve Türk Fizik Derneği başkanlığında bulunan Erdal İnönü'nün fizik alanında önemli çalışmaları vardır. Uluslararası bilim dergilerinde de yer alan araştırmalarının en önemlisi, 1951'de Macar asıllı ABD'li atom fizikçisi Eugene Wigner ile Princeton Üniversitesi'nde ortak yaptığı çalışmadır. "Grupların İndirgenmesi ve Gösterimi Üstüne" adlı bu çalışma gruplar kuramında genel bir yöntem niteliği kazanarak, matematiksel fiziğin temel yöntemleri arasına girmiştir. "İnönü-Wigner Grup İndirgenmesi" adıyla bilinen çalışması (1951), çağdaş matematiksel fiziğin temel kavramlarından biri kabul edilir.

Erdal İnönü, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) kuruluşuna katkıda bulundu ve TÜBİTAK Temel Araştırmalar Enstitüsü'nde kurucu müdürlük görevini yürüttü. 2004 yılında, fizik alanında Nobel’den sonraki en önemli ödül olan Wigner Madalyası’nı alan İnönü, bu ödülü Feza Gürsey’den sonra alan ikinci Türk oldu.[4] İnönü ayrıca Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı İmparatorluğu üzerindeki bilimsel çalışmaları ile bilinir.

2002'den tedavisi başlayana kadar Sabancı Üniversitesi ve TÜBİTAK Feza Gürsey Enstitüsü'nde görev yaptı.

Sol düşünce hayatına kattıklarıyla

1983 yılında siyasete atılan Erdal İnönü, Sosyal Demokrasi Partisi'nin (SODEP) kurucu Genel Başkanı oldu, SODEP ile Halkçı Partinin Birleşmesi sonucu kurulan SHP'nin ilk olağanüstü kurultayında SHP Genel Başkanı seçildi. Bu görevini 1993 yılına kadar sürdürdü.

İnönü, 1986 yılı ara seçimlerinde İzmir Milletvekili seçildi, 1987 ve 1991 genel seçimlerinde yeniden aynı ilden milletvekili seçilerek parlamentoda görevine devam etti.

1991 genel seçimlerinden sonra Doğru Yol Partisi ile SHP'nin kurduğu koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı olarak görev üstlendi ve 1993 yılına kadar sürdürdüğü bu görev sırasında verdiği destek Türkiye Bilimler Akademisi'nin kuruluşunda belirleyici bir rol oynadı.

SHP'nin Cumhuriyet Halk Partisi ile birleşmesinin ardından, 27 Mart 1995 tarihinde Koalisyon'un Sosyal Demokrat kanadında değişikliğe gidildi, Erdal İnönü bu değişiklikle Dışişleri Bakanı olarak atandı ve 1995 yılının Mart ve Ekim ayları arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Sanata ve dansa verdiği önemle

Cumartesi geceleri Ankara'da eşiyle gittiği dans geceleri düzenler, sık sık sinema ve tiyatroya giderdi. Ankara Siyasetinde sanata verdiği önemle bilinirdi.