E-Devlet’ten “Mirasçılık belgesi” hizmeti…

E-Devlet’ten “Mirasçılık belgesi” hizmeti…

e-Devlet üzerinde yeni bir işlem hizmet vermeye başladı. Bir yakınınızdan miras kalıp kalmadığını sorgulayabileceğiniz e-Devlet veraset ilamı sorgulama sistemi sayesinde e Devlet üzerinden "Mirasçılık Belgesi" işlemleri yapılabilecek.

e-Devlet sisteminin hizmet verdiği turkiye.gov.tr adresi üzerinden artık “Miraslıçılık Belgesi” alınabilecek. Kişilerin miras durumlarını kolayca öğrenebilecekleri “Veraset İlamı Sorgulama Sistemi” e-Devlet’e giriş yapılarak kullanılabilecek.

E-DEVLET SİSTEMİNDEN “MİRASÇILIK BELGESİ” AÇIKLAMASI

Yeni hizmete giren sistemle ilgili açıklama şu şekilde; “Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.”