Endenozya'da FETÖ operasyonu; özel uçakla Ankara'ya getirildi

Endenozya'da FETÖ operasyonu; özel uçakla Ankara'ya getirildi

FETÖ'nün yurt dışı yapılanmasına yönelik operasyon  gerçekleştirildi. Endonezya'da da Kaynak Holding temsilcisi olduğu tespit edilen Hakan İslamoğlu isimli FETÖ yöneticisi yakalandı.

Yaklaşık bir ay önce, Türkiye’nin iadesini istediği Pakistan'daki FETÖ'cü okul müdürü Mesut Kaçmaz ve ailesi, sivil kişilerce yapılan baskında başlarına geçirilen çuvalla kaçırılmış ve Türkiye'ye getirilmişti. Bu olay sonrasında FETÖ lideri Fethullah Gülen, FETÖ’cülere, yurtdışında benzer durumda kaldıkları anda ne yapmaları gerektiği konusunda sitesinden yayınlanan konuşmasında mesajlar vermişti. 

Kaçmaz ve ailesinen sonra FETÖ'nün yurt dışı yapılanmasına yönelik bir operasyon daha gerçekleştirildi. Endonezya'da da Kaynak Holding temsilcisi olduğu tespit edilen Hakan İslamoğlu isimli FETÖ yöneticisi yakalandı.

ÖZEL UÇAKLA TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ

Hükümete yakın Sabah gazetesinden Yüksel Temel’in haberine göre; geçen hafta düzenlenen operasyonla Pakistan'daki FETÖ okullarının müdürü Mesut Kaçmaz ile eşi Meral Kaçmaz Lahor'da gözaltına alındıktan sonra özel uçakla Ankara'ya getirilmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması kapsamında Mesut Kaçmaz İstanbul'a götürülürken, eşi Meral Kaçmaz ise Ankara Emniyeti'ne götürüldü.

Kaçmaz çifti ile eş zamanlı olarak Endonezya'dan da FETÖ'nün kritik bir isminin daha gözaltına alındığı ortaya çıktı. Bu ismin FETÖ'ye bağlı Kaynak Holding'in Endonezya temsilcisi Hakan İslamoğlu olduğu belirtildi. Adım adım takip edilen İslamoğlu'nun Türkiye'ye iade edilmesi için iki ülke arasındaki diplomatik temaslar tamamlandı. Endonezya'da güvenlik güçlerince yakalanan İslamoğlu'nun sınır dışı (deport) işlemleri yapıldı.

KEMAL BATMAZ’LA BAĞLANTILI

İslamoğlu özel uçakla Ankara'ya getirildi ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Cumhuriyet Savcısı Velihattin Eldemir'in talimatı üzerine sorguya alınan İslamoğlu'nun 2004-2007 arasında İstanbul'da Kaynak Holding bünyesinde çalıştığı daha sonra da Holding'in temsilcisi olarak Endonezya'ya gönderildiği belirlendi.

İslamoğlu'nun Akıncı davası kapsamında tutuklu bulunan FETÖ'nün sivil imamları Kemal Batmaz ve Harun Biniş gibi isimlerle Kaynak Holding'de çalışması örgütsel birlikteliklerini de ortaya koydu.

ÜST DÜZEY POZİSYONDA

Hakan İslamoğlu'nun Endonezya'daki FETÖ yapılanması içinde üst düzey pozisyonda görev aldığı, buradaki okul, dernek ve iş çevresinde bağlantıları kurduğu kaydedildi. Bylock, MASAK, Bank Asya ve FETÖ'nün tüm bağlantı ağını oluşturan analiz havuzundaki kayıtları incelenen İslamoğlu'nun sorgusunun ardından adliyeye sevk edileceği kaydedildi.