Fırat Üniversitesi'nde 'çevre ve izmarit temizliği' başlatıldı

Fırat Üniversitesi'nde 'çevre ve izmarit temizliği' başlatıldı

Elazığ Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Serkan Ermin, Şirin Bayık, Hacer Karaoğlan ve Şevval Alan "temiz bir çevre, sağlıklı bir kampüs" için fakültede bulunan izmarit ve çöpleri toplayarak örnek bir uygulama başlattı

Ardıl Batmaz / YURT

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri büyük bir sosyal sorumluluk projesine imza attılar. Fakülteye atılan çöplerden ve sigara izmaritlerinden rahatsız olan gençler, hep bir elden temizliğe giriştiler. İzmarit ve çöp sorununun ciddi boyutlara ulaştığını, artık bir adım atılması gerektiğini belirten Serkan Ermin, "Bu uygulamayı öncelikle farklı fakültelerdeki arkadaşlarımızla paylaşarak tüm üniversitelere yayılması adına sosyal medyada çalışma yapacağız. Bu konuda Fırat Üniversitesi Rektörlüğü ile de temasa geçeceğiz" dedi.

"DEĞER KATAN BİREYLER OLMAK İSTİYORUZ"

Üniversite öğrencilerinin farklı şehirlerden, farklı bölgelerden geldiğini anımsatan Şirin Bayık, "Bizim amacımız 2017-2018 lisans öğrenimi ile birlikte yaşadığımız şehire, kültüre, üniversiteye her anlamda katkı sağlamaktır. Buraya sadece öğrenim görmek için değil, değer katmak için de geldik. Bu çalışmayı Türkiye genelinde de yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Pasif öğrenciler değil; aktif, ülkesine, ait olduğu topluma değer katan bireyler olmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"GÖNÜLLÜLÜK ESASINDA YAPIYORUZ"

İletişim Fakültesi başta olmak üzere, tüm Fırat Üniversitesi öğrencilerinin bu projeye destek vermeleri gerektiğinin altını çizen Hacer Karaoğlan, "İzmaritlerin ve çöplerin ortaya atılmasından uzun bir süredir rahatsızdık. Ne yapabiliriz diye düşündük ve böyle bir projeye girme kararı aldık. Gönüllülük esasında yapıyoruz, fakültedeki tüm öğrencilerin, hatta üniversitedeki tüm öğrencilerin bu projeye destek vermelerini bekliyoruz. Bu büyük bir farkındalıktır" diye ifade etti.

"YAYGINLAŞTIRMAK İSTİYORUZ"

Şevval Alan ise, "Hep beraber birçok sorunun çözülmesine katkı sağlamak, bir sorunu ortadan kaldırmak mutluluk ve heyecan verici bir duygu. Kısa süre içerisinde diğer iletişim fakülteleri ve üniversiteler ile bağlantı kurarak bunu yaygınlaştırmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

"DOKUNURSAK DEĞİŞİR..."

Büyük bir farkındalığa imza atan iletişim öğrencileri, "herkesin çevreye sahip çıkması gerekir" diyerek, "dokunursak değişir" sloganı ile farkındalık yaratmak istiyorlar. Üniversite gençliği olarak, "gönüllülük" esasında toplumun her sorununa dokunacaklarının da altını çiziyorlar.