İzmir'de kadınlar müftülük yasasına karşı sokakta

İzmir'de kadınlar müftülük yasasına karşı sokakta

Bugün Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi beklenilen müftülere nikah yetkisi veren yasa tasarısına karşı İzmir'de kadınlar nöbet çağrısı yaptı.

Uzun süredir tartışılan ve bugün Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi beklenilen müftülere nikah yetkisi veren yasa tasarısına karşı İzmir'de kadınlar nöbet çağrısı yaptı.AKP tarafından Meclis Başkanlığı'na sunulan, il ve ilçe müftülerini evlendirme memurları arasına ekleyen "Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" geçtiğimiz haftalarda İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi. Kadınların tepkisiyle karşılaşan ve tartışma yaratan tasarının bugün Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesine kadınlar tepki gösterdi. İzmir Kadın Platformu çağrısıyla Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen kadınlar basın açıklaması yaptı. "Müftülük yasasına itirazımız var" yazılı pankart açan kadınlar sık sık, "Bu yaslar böyle geçmeyecek", "AKP'den hesabı kadınlar soracak" , "Müftülük yasası geri çekilsin"sloganları attı. 

Kadınlar hazırladık basın metnini paragraf halinde okudu. 

Kadınların haklarının gasp edilmesi söz konusu olduğunda yasaların hızla kabul edildiğini belirtilen açıklamada, "Tasarıyı komisyonda kabul edip meclis gündemine getirdiler. Kadınların haklarını korumak yerine, kazanılmış haklarımıza saldırmaya çalışıyorlar. Karşımıza hiç durmadan kadın ve çocuk düşmanı yasa ve uygulamalar çıkarmalarını şimdiye kadar kabul etmedik. Bugünden sonra da asla kabul etmeyiz" denildi. Yasanın çocuk yaşta evliliklerin önünü açacağını söyleyen kadınlar imam nikahının resmi nikaha bir alternatif gibi görülmesinin kadınların ve çocukların yasalarca güvence altına alınmış tüm haklarından mahrum olması anlamına geldiğini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde öldürülen lise öğrencisi Helin Palandöken'i hatırlatan kadınlar, "Kadınlar her gün öldürülürken meclis, müftülere resmi nikah yetkisi vermeye çalışmakla değil, kadın cinayetlerini durdurmakla ilgilenmelidir. Meclisi, kadın ve çocuk düşmanı uygulamalarla uğraşmak yerine kadınlar için çalışmaya çağırıyoruz" dedi. "Nasıl ki kürtajı yasaklamaya çalıştıklarında, çocukların istismarcı ile evlendirilmesi için yasa çıkarmaya çalıştıklarında kadınlar AKP'nin karşısına güçlü bir direnişle çıktıysa, şimdi de müftülere resmi nikah yetkisi verilmesine karşı en gür sesimizle haykırıyoruz" diyen kadınlar, "Kadınların, çocukların hayatına karışamazsınız. Tüm kadınları müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren bu tasarıyı iptal etmek için birlik olmaya çağırıyoruz." Açıklama atılan sloganlarla son buldu. 

KESK İzmir Kadın Meclisi ise müftülük yasasına karşı İzmir'li kadın vekillere faks çekti. (Evrensel)