Katapult sistemi genç mühendisin ölümüne neden oldu

Katapult sistemi genç mühendisin ölümüne neden oldu

Vestel'de yaşanan iş kazasında, uçak fırlatmak için kullanılan Katapult sistemini tamir eden genç mühendis, gaz ibresi boş gözüken aletin çalışması sonucu hayatını kaybetti.

Eskişehir'deki Vestel'in savunma sanayi işletmesinde yaşanan iş kazası, genç bir mühendisin hayatını kaybetmesine neden oldu. Gaz basıncı ile çalışan ve İnsansız hava araçlarını fırlatmak için kullanılan katapult sisteminin ani çalışması sonucu İTÜ mezunu yüksek mühendis Erdi Canbay hayatını kaybetti. Edinilen bilgilere göre, içindeki gazın boşaltıldığı ve ibrenin boş gösterdiği sırada sistemin üzerindeki sıkışıklığı tamir etmek için müdahale eden Canbay, söz konusu sistemin çalışmasıyla 20 metrelik bir uzaklığa fırladı.

Sistemin üzerinde yer alan halat, fırlatmanın etkisiyle Canbay'ın vücuduna çarparak kötü şekilde yaralanmasına neden oldu. Olayın ardından hastaneye kaldırılan Canbay, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 28 yaşındaki Canbay'ın Vestel Savunma Sanayi işletmesinde proje mühendisi olarak 4 yıldır çalıştığı öğrenilirken şirketten henüz bir açıklama gelmedi. Katapult sistemi İnsansız Hava Aracı (İHA) fırlatmak için kullanılıyor.