Kürt siyasetçi Feridun Yazar hayatını kaybetti

Kürt siyasetçi Feridun Yazar hayatını kaybetti

Bir dönem HEP Genel Başkanı olan Kürt siyasetçi Feridun Yazar hayatını kaybetti.

Bir dönem HEP Genel Başkanı olan Kürt siyasetçi Feridun Yazar, yakalandığı akciğer kanseri hastalığından tedavi gördüğü Ankara'da yaşamını yitirdi. Yazar memleketi Riha'da toprağa verilecek.

SON KİTABINDA BUNLARI ANLATMIŞTI


Feridun Yazar'ın 1990'lı yıllarda HEP milletvekillerinin Alparslan Türkeş'le yaptığı görüşmenin detaylarının yer aldığı 'Kürt Kavşağında Bir Siyasetçi' kitabında Türkeş, 'Biz Kürtlerle iç içeyiz. Bu kadar iç içe geçmiş iki halkın düşman olmaması gerektiği kanısına vardım. Benim eniştem Vanlı bir Kürt'tür. Kız kardeşimin eşi. Yeğenlerim de Kürt'tür. Size söz veriyorum, size yapılan baskıları önlemek için elimden geleni yapacağım' ifadeleri yer alıyordu.

TÜRKEŞ VE KÜRT PARTİSİ

90'ların başı, HEP'e devlet tarafından yapılan baskılar karşısında Feridun Yazar, Orhan Doğan, Leyla Zana, Mahmut Uyanık partileri ziyaret ediyor. MHP lideri Alpaslan Türkeş'i de Meclis'te ziyareti sırasında, Türkeş:

ÜLKÜCÜ MAFYA DİYE ETRAFI KASIP KAVURANLAR..


"12 Eylül'de beni de içeri aldılar, esas duruşta İstiklal Marşı okuttular. Gördüğümüz işkenceleri size anlatamam. Yanlışımız şuydu. 12 Eylül öncesinde partimizin bazı kadrolarının devlet tarafından kullanılmasına izin verdik. Şimdi, ülkücü mafya diye etrafı kasıp kavuranlar, bizim o gün devlet kadrolarının kullanmasına izin verdiğimiz kişilerdir. Biz onlarla ilişkimizi kestik.

SİZE SÖZ VERİYORUM, BENİM YEĞENLERİM DE KÜRT

(...) Biz Kürtlerle iç içeyiz. Bu kadar iç içe geçmiş iki halkın düşman olmaması gerektiği kanısına vardım. Benim eniştem Vanlı bir Kürt'tür. Kız kardeşimin eşi. Yeğenlerim de Kürt'tür. Size söz veriyorum, size yapılan baskıları önlemek için elimden geleni yapacağım". (Feridun Yazar, Kürt Kavşağında Bir Siyasetçi, s. 283-284).