Putin: Tam teşekküllü ticaret barışına ihtiyacımız var

Putin: Tam teşekküllü ticaret barışına ihtiyacımız var

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda (SPIEF) konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ticaret savaşı ilan eden ülkelere tepki göstererek, "Ticaret savaşlarına ve hatta geçici ticaret ateşkeslerine ihtiyacımız yok. İhtiyacımız olan şey, tam teşekküllü ticaret barışı" dedi.

Putin, SPIEF'in katılımcılarına hitap ettiği konuşmasında çeşitli ülkeler arasındaki ticaret savaşlarına değinerek ortak kurallara dayanan tam teşekküllü ticaret barışı sağlanmasından yana olduğunu belirtti.

"Ticaret savaşlarına ve hatta geçici ticaret ateşkeslerine ihtiyacımız yok. İhtiyacımız olan şey, tam teşekküllü ticaret barışı" diyen Rus lider, küresel ticareti mükemmelleştirmeye ilişkin görüşme sürecinin başladığını ve bu süreçte ortak kuralların belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

'KURALLARI HİÇE SAYMAK YENİ BİR KURAL HALİNE GELİYOR'

Ekonomik avantaj elde etmek için giderek daha yaygın kullanılmaya başlanan tek taraflı kısıtlamalara karşı çıkan Putin, "İnşası uzun yıllar süren çok taraflı işbirliği sisteminin gelişmesine artık müsaade edilmiyor. Bu sistem çok kaba bir şekilde çökertiliyor. Kuralları hiçe saymak, yeni bir kural haline geliyor" ifadelerini kullandı.

'TİCARETTE GÜVENİN ROLÜ ARTACAK'

Küresel ticarette güvenin oynadığı role özellikle dikkat çeken Rus lider, "Bu yılki SPIEF'in sloganı 'Ekonomiye güven kazandır'. Kalkınmanın bir faktörü olan güvenin ticaretteki rolünün artacağına inanıyorum" diye konuştu.

'REKABET ADİL OLMALI'

Putin, küresel ekonomide rekabet ve çıkar çatışmalarının her zaman olduğunu ve olacağını ancak rekabetin adil olması gerektiğini sözlerine ekledi.